Z ulice odišli dvaja bezdomovci

Košice – Prespávali niekoľko mesiacov pod balkónmi na Pekinskej ulici na sídlisku Ťahanovce. Obyvateľom sa to nepáčilo a oslovili kompetentných. Miloš Ihnát dvoch bezdomovcov Štefana a Milana dva týždne presviedčal, aby išli do dôstojnejších priestorov.

Zápach, neporiadok a obavy z chorôb mali obyvatelia paneláka, kde dvaja bezdomovci prespávali niekoľko mesiacov. „Oslovili ma obyvatelia. Dva týždne som oboch bezdomovcov presviedčal. Teší ma, že sa rozhodli pre lepší život a onedlho budú mať občianske preukazy a presťahovali sa do útulku v Bernátovciach,“ konštatuje Miloš Ihnát, ktorý pravidelne oboch bezdomovcov navštevuje a sleduje, či sú triezvi a pomáhajú komunite. „Pri vybavovaní záležitosti pomohli Stano Fabišík z Občianskeho združenia Spolupútnik a po právnej stránke aj Beáta Zemková, ktorá im priniesla aj oblečenie. Som im za to vďačný,“ dodal M. Ihnát.

Štefan Vágner žil na ulici 20 rokov. „Pracoval som v Čechách a družka si našla iného. Zvykol som si na život na ulici, ale cítim sa tu dobre a chcem tu zostať,“ priznal Štefan, ktorý pod balkónmi prespával s Milanom Besényim. „Ja som bol na ulici len osem rokov. Som tu dva týždne a je to lepšie, hlavne sa tu vyspím lepšie, ako doteraz,“ priznal Milan.

Miloš Ihnát bude bývalých bezdomovcov pravidelne kontrolovať. „Verím, že šancu, ktorú dostali, ocenia,“ dodal M. Ihnát.

fek

Zdroj: 
kosickespravy.sk