Varia veľkonočné pivo

KOŠICE – Unikátne pivo, uvarené k príležitosti Veľkej noci, budeme môcť ochutnať jedine v Košiciach

Najstarší pivovar a najmladší sa spojili ! Pivovar Golem a pivovar Hostinec sa rozhodli spoločne uvariť pivo, ktoré bude zrelé akurát pred Veľkou nocou a tak i pivo má zatiaľ pracovný názov – Veľkonočné. „Myšlienka, aby sme spoločne vytvorili pivo, mi už dlhšie vŕtala hlavou a keď som to navrhla sládkovi Marošovi Hajdukovi z Hostinca, tak mi prezradil, že tiež na to myslel. Takže je to náš spoločný nápad,“ vysvetľuje majiteľka „Golemu“ Beáta Murková.

Celý projekt spoločného varenia piva je založený na tom, že receptúra piva je rovnaká, ale technológia výroby je iná v oboch pivovaroch, takže i pivo bude chutiť v oboch podnikoch inak. „Prvé dva dni sa pivo varí v Goleme a potom v Hostinci. V Goleme sme pivo varili v pondelok a utorok (8.a 9. februára) a v Hostinci sa bude variť v štvrtok a piatok (11. a 12. februára),“ dodáva B. Murková.

Pri výrobe prvej várky piva, sme boli i my. Pivo začali variť už o 4,00 hodine ráno. „Pivo sa vždy varí skoro ráno. Je to už taká tradícia,“ vysvetľuje M. Hajduk, ktorý je tiež i majiteľom kočovného pivovaru Padre Craft Brews. Varenie piva trvá niekoľko hodín. Potom prebieha v pive samotné kvasenie – 7 až 10 dní a nakoniec asi mesiac dozrieva a tak vznikne lahodný ležiak. „Malo by byť hotové, týždeň pred Veľkou nocou. Toto naše spoločné pivo, bude zvláštne tým, že sme použili citrusový chmeľ a tak i pivo bude výrazne voňavé a svieže,“ dodáva M. Hajduk.

V oboch Pivovaroch tak ochutnáte unikátne Veľkonočné pivo a v oboch bude chutiť inak, a tak budete môcť porovnať chute. My pre vás v spolupráci s oboma Pivovarmi pripravujeme súťaž, ktorú spustíme akonáhle bude pivo hotové a vyzreté. Takže sledujte nás a dozviete sa viac.

(em)

Fotogaléria: 
Zdroj: 
kosickespravy.sk