V meste zovrie Virvar

Tri pódiá v troch priestoroch, jedenásť súborov z piatich krajín ponúkne počas štyroch dní 3. ročník Dní bábkového divadla a hier pre rodiny Virvar 2015. Podujatie od štvrtka 4. júna do nedele 7. júna organizuje Občianske združenie pri Bábkovom divadle v Košiciach spolu s Bábkovým divadlom a počas predchádzajúcich rokov si získalo veľkú popularitu nielen medzi najmenšími Košičanmi. 

Festival sa uskutočňuje už po štvrtýkrát a podľa slov riaditeľa Bábkového divadla v Košiciach Pavla Hrehorčáka neprináša len klasickú dramaturgiu tvorenú bábkovými predstaveniami, ale ponúka celodenný kolotoč zábavy, atrakcií, ale aj hier pre deti. „V tomto roku sme prvýkrát vstúpili do spolupráce so Slovenským technickým múzeom, s jeho Leteckým múzeom, s ktorým organizujeme počas Virvaru súťaž. Ak dieťa počas Virvaru absolvuje určitý počet podujatí, tak bude zaradené do žrebovania o vyhliadkový let nad Košicami,“ priblížil zaujímavú novinku Hrehorčák.

Zmenou je oproti minulým ročníkom je aj to, že celý Virvar sa uskutoční v priestoroch Bábkového divadla respektíve v jeho priľahlých priestoroch. „Vždy sme sa snažili o to, aby sme počas Virvaru predstavili niečo zaujímavé, pred dvoma rokmi sme predstavili otvorené zóny, ktoré vznikli v rámci projektu EHMK, vlani to boli zaujímavé miesta v meste a v tomto roku sme sa sústredili na naše vlastné priestory,“ poznamenal Hrehorčák.

V programe festivalu je jedenásť predstavení bábkových divadiel z piatich krajín. „Snažíme sa pozývať divadlá, ktoré sa v Košiciach ešte nepredstavili, ale samozrejme pozývame aj divadlá, ktoré tu už s veľkým úspechom účinkovali. Svoje predstavenia odohrajú na troch pódiách - v Divadelnej sále a Átriu Bábkového divadla a v Divadle Thália,“ dodal Hrehorčák.

Ako doplnil riaditeľ festivalu Ivan Sogel, festival je nielen o predstaveniach, ale aj o celodennom vyžití celých rodín. „Program je zostavený v dvoch rovinách. Tú prvú tvoria rôzne akcie a atrakcie pre deti. Budeme mať dva herecké workshopy, dva workshopy v dielňach o výrobe bábok, budú vytvárať rozprávkovú keramiku, chýbať nebude burza kníh, zážitkové čítanie a veľa iného,“ povedal Sogel.

Na festivale sa predstavia divadlá zo Slovenska, Maďarska, Ukrajiny, Poľska a Česka. Celé podujatie odštartuje už tradične veselý sprievod mestom v kostýmoch a maskách v doprovode „chodúľového“ divadla a program festivalu otvorí najnovšie predstavenie Bábkového divadla v Košiciach „Ako sa ťahá repka“. Okrem domácich svoje produkcie do Košíc privezú aj Divadlo PIKI z Pezinka, Divadlo Bavka z Užhorodu, ale i Bialystocké divadlo LALEK z Poľska, maďarské bábkové divadlo Mesebolt zo Szombathely, Harry Theater z Banskej Bystrice, Babadlo z Prešova, Divadlo Juraja Benčíka z Prešova, Divadlo Radost z Brna, Teatro Neline z Budmeríc, ale aj študenti katedry bábkarskej tvorby VŠMU. Podrobný festivalový program nájdete na webstránke bdke.sk. Vstup na všetky podujatia je voľný a časovo pokryjú celý deň od rána do večera.

(sd)

 

Zdroj: 
kosickespravy.sk