V klimatizovaných autobusoch neotvárajte okná

KOŠICE – Počas horúcich letných dní je veľmi nepríjemne cestovať v rozhorúčených prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy. Nové autobusy SOR sú vybavené klimatizáciou a tak by cesta mala byť i v najväčšej páľave znesiteľná.

Na niektorých linkách sa však cestujúci sťažovali, že klimatizácia nebola zapnutá. Člen dozornej rady DPMK Miloš Ihnát sa týmto problémom zaoberal a poskytol nám stanovisko, ktoré dostal od Romana Danka z DPMK:

„Už 27.5.2014 bol vydaný služobný príkaz riaditeľa riadenia dopravy č. 13/2014 o povinnosti používať klimatizáciu pri teplotách od 28 stupňov. Príkaz ďalej ustanovuje, akým spôsobom sa teplota sleduje a povinnosti vodičov a dispečingu v súvislosti s používaním klimatizácie.
25.7.2014 bola vydaná zmena tohto príkazu, vzhľadom na sťažnosti cestujúcich bola teplota, pre povinnosť zapnutia klimatizácie znížená na 25 stupňov Celzia. DPMK nikdy žiadnym inym spôsobom nereguloval zapínanie klimatizácie a informácie o nepoužívaní klimatizácie kvôli spotrebe sa nezakladajú na pravde. Práve naopak máme úprimný záujem zlepšovať tepelnú pohodu vo vozidlách. Pokiaľ sa vyskytne problém, tak je zavinený buď vodičom alebo technicky. To znamená, že klimatizácia je pokazená a musí ísť do opravy a to nám musí vodič nahlásiť.“

Klimatizáciu si občas zrušia i samotní pasažieri, ktorí v klimatizovaných vozidlách otvoria okná. Pri zapnutej klimatizácií musia byť okná zavreté, lebo inak sa efekt chladenia stráca. Čiastočne sa stráca i pri otvorených dverách na zastávkach.

(em)

Zdroj: 
kosickespravy.sk