Úspešní novinári

Košice - Mladé redakčné tímy zo základných škôl si v súťaži školských časopisov PEROHRYZ 2017 otestovali konkurencieschopnosť časopisov, ktoré sami tvoria a vydávajú. Do druhého ročníka súťaže, ktorú zorganizovalo Občianske združenie ÚLET, sa prihlásilo 17 škôl z Košického kraja. Súťaž sa konala pod záštitou primátora mesta Košice Richarda Rašiho.

Časopisy hodnotila trojčlenná porota tvorená skúsenými redaktormi v zložení Gabriela Krestián Kuchárová, Ivana Bajerová a Ivan Kriššák.

Prvé miesto v súťaži získal časopis Gemko zo Základnej školy Gemerská 2 v Košiciach. Na druhom mieste sa umiestnil časopis Čordáčik zo ZŠ Košických mučeníkov na Čordákovej 50 v Košiciach a na treťom mieste časopis Lipoviny zo Základnej školy Lipová 13 v Spišskej Novej Vsi.

Výnimočnú cenu Zlatý Perohryz udelila porota časopisu Prestávka a žiakom zo Základnej školy Ľudovíta Fullu v Košiciach. Tí svojou profesionalitou a úrovňou zvládnutej novinárčiny už dlhodobo držia latku školských časopisov veľmi vysoko.

Pri hodnotení sa porotcovia snažili vžiť do kože rovesníkov mladých redaktorov, a teda posúdiť výpovednú hodnotu časopisu pre cieľovú skupinu, základoškolákov. Hodnotili kreativitu redaktorov, zvládnutie štylistiky a gramatiky, titulky článkov, aj gafické prvky. Veľký dôraz kládli tiež na autenticitu žiackych výpovedí.

„Dúfam a verím, že tieto deti budú pokračovať v písaní a tvorení, lebo je veľká pravdepodobnosť, že z nich vyrastú úspešní novinári,“ zhodnotila prácu súťažiacich porotkyňa Gabriela Krestián Kuchárová.

Víťazi súťaže PEROHRYZ 2017

1. miesto: Gemko, ZŠ Gemerská 2, Košice

2. miesto: Čordáčik, ZŠ Košických mučeníkov, Čordákova 50, Košice

3. miesto: Lipkoviny, ZŠ Lipová 13, Spišská Nová Ves

Zlatý Perohryz: Prestávka, ZŠ Ľudovíta Fullu, Maurerova, Košice

Cena Rádia Košice: Hviezda, ZŠ I. Krasku 342/1, Trebišov

(fek, rz)

Zdroj: 
kosickespravy.sk