Tendenčný článok o Luniku IX v Daily Mail - Mesto zvažuje právne kroky za šírenie poplašnej správy !

KOŠICE – Britské noviny Daily Mail sa sekli ! V reportáži o Luniku IX., priniesli množstvo zavádzajúcich informácií a neoverených faktov ! Dokonca Lunik IX. nazvali najhorším slumom na svete a toxické látky z odpadu vraj ohrozujú vodu v meste !

Práca britskej redaktorky je ukážkou novinárskeho amaterizmu – účelovo poskladala fotky z viacerých zdrojov, neoslovila mesto, nepýtala sa na názor Košičanov ani neoverila si fakty. Netušíme skadiaľ vzala údaj o počte obyvateľov a informácia, že toxické látky z odpadu zamorujú vodu v Košiciach už považujeme za šírenie poplašnej správy a preto zvažujeme právne kroky. Do redakcie Daily Mail budeme písať list,“ hovorí hovorkyňa mesta Martina Urik Viktorínová. Mesto je tiež pobúrené, že prostriedky na EHMK dáva autorka do súvisu s týmto sídliskom. „Tieto prostriedky sú viazané len a len na kultúru a nie na riešenie rómskej otázky. Naozaj si niekto myslí, že 60 miliónov EUR z EÚ, ktoré sme použili na komplexnú premenu mesta, výstavbu kultúrnych inštitúcií a prestavbu parkov, sme mali použiť na byty a upratovanie na Luníku IX?dodáva M. U. Viktorinová.  „Je smutné, že teraz keď sme otvorili pravidelnú leteckú linku do Londýna, aby naše mesto mohli navštíviť i anglickí turisti, je v miestnych novinách takáto klamlivá reportáž. Veríme však, že tí, ktorí naše mesto navštívia, zistia, že sa máme čím svetu pochváliť a nebudú hľadať senzácie typu Lunik IX.“

Na sídlisko Lunik IX. chodíme ako novinári pravidelne a je pravdou, že bývať by sme na ňom nechceli. Všade sa kopia odpadky. Obyvatelia si sústavne ničia svoje byty a tie musí mesto na vlastné náklady asanovať, keďže majú narušenú statiku. Lenže tento stav si zapríčinili samotní občania. „Informácie v článku sú tendenčné. Autori zo zlého stavu sídliska, vinia štát a mesto a to sa nezakladá na pravde. Samotná väčšina občanov Lunika IX. žije takýmto spôsobom života. Robia neporiadok a nechcú sa zmeniť. Samozrejme nájde sa i pár rodín, ktoré majú chuť sa zmeniť a v ich bytoch je poriadok a čisto. Na sídlisku je materská aj základná škola a ihrisko, ktoré v týchto dňoch vykosil miestny občan a tam deti trávia voľný čas,“ hovorí miestny poslanec a koordinátor prác na Luniku IX. , Miloš Ihnát, ktorý je na sídlisku skoro denne.

Britský list tiež poukazuje na to, že obyvatelia nemajú vodu, plyn ani elektrinu. Tvrdí, že vodu si čerpajú len z jedného kohútika a i ten je strážený políciou. „Nie je to pravda. Studenú vodu majú dvakrát denne po 2 hodiny a môžu si ju nabrať na výdajných miestach, ktoré sú pri každom druhom vchode. Od výdajných miest, majú kľúče domáci správcovia. Len dlh na vode je okolo 2 miliónov eur,“  dodáva M. Ihnát. Plyn na sídlisku nie je už dávno. Obyvatelia totiž plynové sporáky v svojich bytoch vymenila za sporáky, v ktorých kúria drevom alebo za elektrické spotrebiče. Asi polovica sídliska má elektrinu, čiže tí, ktorí si ju platia. Dokopy dlžia obyvatelia na energiách, nájomnom a likvidácií odpadu okolo 6 miliónov eur. Aby odpad nezamoril mesto, na jeho likvidáciu sa skladajú všetci ostatní Košičania zo svojich daní. Na Luniku žije okolo 6 tisíc ľudí, väčšina však bez platných nájomných zmlúv.

(em)

Zdroj: 
kosickespravy.sk