Nacvičujú karičku

Košice - Od Dobšinej po Trebišov, od Krompách po najjužnejšiu časť výhodného Slovenska prišli do Košíc mladí ľudia z 28 stredných škôl a základných umeleckých škôl na prvé nácviky karičky. 

Organizátori – košická agentúra Communication House a Dom ľudového tanca - už teraz vedia, že v máji pripravia ďalšie výuky koordinátorov, ktorí tento priateľský kruhový tanec budú učiť ďalej.

Radosť z dotykov a šantenia v tanci vyvrcholí 23. júna na Hlavnej ulici. Podujatie s novou choreografiou nesie názov Veselá karička s bráničkami. Mladí ľudia zo základných umeleckých škôl sa na ňom zúčastňujú prvý raz. Podujatie bude otváracím programom 35. ročníka Cassovia Folkfestu.

Karičku pod názvom Tancujúce mesto 2013 organizátori odštartovali v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Za tri roky ju dovedna zatancovalo vyše 2 000 ľudí. Spoločne vytvorili tri nové slovenské rekordy. V roku 2013 ju zatancovalo 965 ľudí v 105 kruhoch. O rok neskôr 444 ľudí vytvorilo jedno obrovské koleso. V roku 2015 sa 584 účastníkov naraz objalo v takmer 60 kolesách.

Tento raz sa účastníci pokúsia o štvrtý slovenský rekord: najväčší počet ľudí tancujúcich karičku, ktorí vytvoria najviac bráničiek.

„Karičku 23. júna zatancujú aj zahraničné súbory z Talianska, Estónska a možno aj zo Španielska a Turecka. Verte, bude  to parádny zážitok,“ uviedol Vladimír Urban, umelecký vedúci folklórneho súboru Železiar a zároveň riaditeľ Cassovia Folkfestu.

Podujatie podporuje aj Mesto Košice a Košický samosprávny kraj.

(fek)

Zdroj: 
kosickespravy.sk