Lišiak a Lišiačik

Divadelná hra Lišiak a Lišiačik priblíži prostredníctvom malého a neposedného Lišiačika detskému divákovi ako prebieha život v lese i mimo neho.

 

Bábkové divadlo v Košiciach od svojho vzniku v roku 1959 dňa 10. februára 2017 uvedie už svoju 202. premiéru. Tentokrát divadlo siahlo po diele z pera poľskej autorky Marty Guśniowskej v preklade Juraja Andričíka a v réžii Jaceka Malikowského. Inscenácia Lišiak a Lišiačik je v poradí už treťou hrou Marty Guśniowskej, ktorú Bábkové divadlo v Košiciach uvádza. V repertoári má ešte hru O bračekoch, sestričkách svätého Františka a príbeh O rytierovi bez koňa.

Hlavnými hrdinami príbehu sú dvaja lišiaci - Starý Lišiak a Lišiačik. Starý Lišiak zasväcuje bezstarostného Lišiačika do tajomstiev lesa, v ktorom žijú. Jedného dňa však zlý Pytliak smrteľne postrelí Starého Lišiaka. To však nie je koniec, len začiatok dlhej cesty. Pre Starého Lišiaka prichádza Smrť, ktorá je v príbehu Marty Gušniovskej milá, nežná, dobrá a milujúca.  Lišiačik tvrdohlavo chce ísť s nimi, aby sa ubezpečil, že je nebo naozaj také nádherné, ako o ňom počul. Rozlúčia sa so všetkými lesnými priateľmi a vydajú na cestu. V nebi Lišiačik zistí, že je to ozaj pekné miesto, ale iba pre tých, ktorí už zomreli. Veľmi sa nudí, pretože ho tam ako živého nikto nevidí. Vracia sa teda na zem, aby na nej naďalej žil a urobil ešte veľa zaujímavého. Je to teda rozprávka o živote, smrti, priateľstve a láske, plná nežného humoru, ale aj o tom, že všetko má svoj čas.

(lj, ček)

Fotogaléria: 
Zdroj: 
kosickespravy.sk