Kabaret z Hitlerovej kuchyne

Prvou tohtoročnou premiérou činoherného súboru divadla bude 20. februára na Malej scéne ŠD uvedenie hry súčasného českého dramatika Arnošta Goldflama Doma u Hitlerovcov: Historky z kuchyne. Inscenáciou si divadlo chce pripomenúť výročie ukončenia najdesivejších udalosti 20. storočia, ale formou plnou irónie, cynického humoru a satiry. Pretože smiech je jediný prostriedok, ktorý lieči.

Pre potreby slovenskej premiéry bol originálny Goldflamov text adaptovaný na slovenské pomery. „Už v českom origináli hra v sebe ukrývala isté možnosti, ktoré sa dali rozvinúť. Týkali sa najmä zmienok o Slovensku a Slovákoch, ktoré sme po dohode s autorom rozšírili. Tie vyjadrenia o Slovensku sa tak možno dostali do radikálnejšej podoby. A tak sa tam objavujú citáty z reálnych Tisových prejavov, ale aj z vyjadrení Hitlera o Slovensku ako nechcenom či nanútenom kolaborujúcom partnerovi,“ hovorí dramaturgička Miriam Kičiňová. 
 
Celá inscenácia bude mať podľa jej slov podobu kabaretu so siedmimi scénkami, ktoré sú v skutočnosti skečmi a ktoré oddeľujú hudobné čísla. „Snažíme sa ironicky a s krutým humorom pozerať na niečo, čomu sa môžeme len vysmiať. Lebo je to také zlé, strašidelné a boľavé, že iný postoj k tomu momentálne zaujať nevieme. A vzhľadom k množiacemu sa radikalizmu všade okolo nás je nevyhnutné hovoriť nielen o dôsledkoch, ale aj o príčinách. O istých ľudských malostiach, psychopatiách, o mocibažnosti, o neochote byť demokratický, ktoré umožňujú vzostup radikálnych síl. A zrazu vidíme veľa paralel so súčasnosťou. O to viac je dôležité, hovoriť o tých príčinách,“ približuje zámer tvorcov Kičiňová.
 
Goldflamov text do slovenčiny preložila Mária Fekar Jenčíková, režíruje ho Goldflamova žiačka, česká režisérka Hana Mikolášková, o výpravu sa postaral Ján Kocman. V hlavných úlohách Adolfa Hitlera a Evy Braunovej uvidia diváci Stanislava Pitoňáka a Tatianu Polákovú, Stalina si zahrá Peter Cibula, Sándora Máraia František Balog, Jozefa Tisa Peter Cibula a Goebbelsovcov Henrieta Kecerová a hosťujúci Dušan Kraus a Kevin Ivanko. 
 
(sd)
Zdroj: 
kosickespravy.sk