Budúci veterinári vo Fínsku

KOŠICE - Z týždňového pobytu na univerzite vo fínskych Helsinkách sa vrátilo 10 študentov UVLF v Košiciach. Budúci slovenskí veterinári strávili na výmennom pobyte vo Fínsku veľmi zaujímavý týždeň s bohatým programom. Pobyt sprostredkovala organizácia IVSA, medzinárodná organizácia celosvetovo združujúca veterinárnych študentov. 

Ako to vo Fínsku prebiehalo, informovala prezidentka IVSY Dominika Fabiánová, študentka štvrtého ročníka všeobecného veterinárskeho lekárstva na UVLF v Košiciach: „Čo sa týka univerzity, prehliadli sme si univerzitný kampus, Kliniku veľkých zvierat v Saari a tiež Kliniku koní a Kliniku malých zvierat priamo na univerzite. Absolvovali sme prednášky z anatómie, z etiky a welfare zvierat, patologickej anatómie, využitia antibiotík v Škandinávii, hygieny potravín.“

Program týchto výmenných pobytov obsahuje vždy časť poznávaciu, zábavnú i tú odbornú spojenú s vyučovaním, aby študenti toho spoznali čo najviac. Krajinu, jej tradície a samozrejme aj systém štúdia na danej univerzite.

„Videli sme mesto i prírodu. Snažili sme sa za ten týždeň vidieť toho čo najviac“, vraví Dominika. „Spravili sme si napríklad celodenný výlet do národného parku Nuuksio National Park spojený s barbecue. Veľmi zaujímavá bola návšteva opevnenej pevnosti Suomenlinna fotress na ostrove blízko Helsínk, kde sme sa dopravili trajektom. Absolvovali sme aj exkurziu v továrni na čokoládu Fazer chocolate factory spojenú s ochutnávkou čokolád a prezentáciou histórie tejto továrne. Zabavili sme sa aj pri orientačnom behu v areáli univerzity, keď nám Fíni zaspievali pesničku Šedzi mucha na scene“ smeje sa Dominika.

Naši študenti boli ubytovaní spolu s domácimi v ich študentských bytoch, ktoré tam nahrádzajú klasické u nás známe internáty a študentom poskytujú oveľa príjemnejšie bývanie. Tieto výmenné pobyty sa organizujú každý semester a tak členovia košickej IVSY môžu už teraz rozmýšľať, kam pôjdu v jeseni. Vybrať si môžu z takých krajín, ako Poľsko, Rumunsko, či exotické Thajsko.

(em,nn)

Zdroj: 
kosickespravy.sk