Anna Karenina príde ako neoklasický balet

Treťou premiérou baletného súboru Štátneho divadla Košice v aktuálnej sezóne bude v piatok 25. apríla autorský neoklasický balet Anna Karenina mladého ruského režiséra a choreografa Kirilla Simonova na motívy svetoznámeho románu ruského klasika Leva Nikolajeviča Tolstého.

Svetoznámy príbeh Anny Kareniny žne úspechy po celom svete v rôznych spracovaniach. Filmoví či divadelní režiséri prostredníctvom neho skúmajú spoločnosť pohľadom do ľudských vzťahov a do vnútra človeka samotného. Aj mladý ruský režisér a choreograf Kirill Simonov si exkluzívne  pre košický balet vybral Annu Kareninu pre odhalenie premenlivosti človeka, túžby po šťastí a úsilia o mravné sebazdokonalenie. Vo chvíli, keď v hlavných postavách  prebieha proces uvedomovania si seba samého, budeme svedkami ich stroskotania, ktoré ich vedie k životnej zrelosti a   múdrosti. Celkové tragické  ladenie baletnej drámy, ktoré môže vyvolávať úzkosť a nepokoj, korešponduje aj so  samotným Tolstého vyjadrením nesúhlasu s vývojom v Rusku. Anna Karenina zobrazí typ "nevernej ženy" a láskyplnej matky, nie príliš romanticky ladenej, ctiacej si morálne hodnoty.   Anna v mimomanželských vzťahoch nehľadá chýbajúcu romantiku, ale len jedinú lásku k osudovému mužovi.

Režisér Kirill Simonov sa narodil v ruskom meste Petrozavodsk v roku 1975. Choreografiu vyštudoval na slávnej Vaganovej akadémii v Moskve. Získal niekoľko prestížnych choreografických cien za svoju neoklasickú tvorbu a medzi jeho  popredné  diela patrí Luskáčik v Mariinskom divadle Petrohrad, na ktorom spolupracoval so svetovým dizajnérom Mihailom Chemiakinom, Madame Lionelli v Albert Hall v Londýne, či balet Pulcinella v Novosibirskej opere. V realizačnom tíme v Košiciach má aj scénografa Emila Kapeliuscha a kostýmovú výtvarníčku Stefaniu von Grauroig. Ako  hudobný podklad poslúži hudba ruského skladateľa Rodiona  Ščedrina. V postave Anny Kareniny sa predstavia sólistky Eva Sklyarová, Ami Fujikawa, Boglárka Kovalski a Inessa Yagolnik, Vronského stvárnia Sergei Iegorov, Igor Pashko,  Peter  Rolik a Vasyl Sevastyanov.

(sd)

Zdroj: 
kosickespravy.sk