Začína sa päťdňová vláda divadla

KOŠICE - Najbližších päť dní (4. až 8.9.) ovládne Košice divadlo. Festival divadiel strednej Európy, ktorý organizuje OZ Košické divadlo a Štátne divadlo Košice, prinesie viac ako dve desiatky podujatí.

„Verím, že medzi produkciami divadiel zo Slovenska, Česka, Maďarska a Slovenska si to svoje predstavenie nájdu milovníci všetkých divadelných žánrov, ale zároveň si cestu na festivalové podujatia nájdu aj tí, ktorí divadlo ako jedinečný spôsob umeleckého vyžitia a zároveň relaxu ešte nespoznali,“ povedal pár hodín pred začiatkom festivalu jeho riaditeľ František Ténai.

           

Prvý festivalový deň bude v tomto roku výnimočný. Dôvodom je udalosť priam historická – slávnostné znovuotovorenie zrekonštruovanej Malej scény ŠD Košice, ktorá sa vďaka investičnému projektu v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry – Košice 2013 zmenila na nepoznanie a podľa slov riaditeľa Štátneho divadla Košice Petra Himiča sa stala novým moderným divadelným priestorom so zachovaním krásy historickej budovy. Slávnostné otvorenie Malej scény ŠD začne o 18:30 hod. za účasti ministra kultúry Mareka Maďariča a pokračovať bude slávnostnou premiérou hry Dušana Vicena Siluet b mol.

           

Festivalový program prvého dňa prinesie ešte pred otvorením Malej scény ŠD dve zaujímavé podujatia. O 17:00 v Cavearii Theatru pokrstí svoju knihu s názvom Hry známy slovenský režisér a spoluautor mnohých projektov populárneho divadla SkRAT Dušan Vicen. Zbierku jeho rozhlasových a divadelných hier vydáva Divadelný ústav.

           

Pravú náladu festivalu, ktorý sa odohráva v uliciach, prinesú o 18:00 hod. do priestoru pred Immaculatou jedineční Firebirds z Budapešti. Chcete vidieť jedinečnú šou žonglérskej skupiny, ktorej vystúpenie počas galavečera majstrovstiev sveta v krikete v Južnej Afrike sledovalo v priamom prenose 40 miliónov ľudí? Tak určite príďte a vstúpte do fiktívnej doby, ktorej vládne para a parná energia a uvidíte trojicu utečencov, ktorá pred zákonom uteká na neuveriteľnom parnom velocipéde. Čo sa stane, keď mu vypovedajú brzdy? Oprava si vyžaduje akrobatické umenie, žonglovanie a šou s prvkami sci-fi...

           

O 19:30 festival zavíta do nového košického kultúrneho stánku. Kasárne/Kulturpark budú miestom predstavenia poľského Teatru WARSavy. Ten do Košíc prináša „Portnoyov komplex” - kultový a zároveň škandalózny text, akýsi manifest mladej generácie 70. rokov minulého storočia. Alexander Portnoy je neurotický mladý muž, ktorý uteká od všetkého, čo ho v mladosti tvarovalo – od hraníc, ktoré prináša výchova v malomeštiackej židovskej rodine, od morálnych zásad, od nadvlády otca. Text jedným dychom rozoberá tabuizované sexuálne témy, dominanciu náboženstva a matriarchát v židovskej kultúre, mýtus otcovlády a psychoanalýzy.

           

Program prvého festivalového dňa uzavrie o 22:00 hod. vo Festivalovom stane pri Urbanovej veži pražské divadlo VOSTO5. Ak ste niekedy túžili byť režisérom či scenáristom a rozhodovať o osudoch divadelných postáv, tak je ich Teatromat určený práve vám. V netradičnom divadelnom predstavení diváci hlasujú o osude Aleny, ktorá sa rozhodla odísť do Prahy splniť si svoj veľký sen. Podarí sa jej to? To všetko záleží na divákoch a ich rozhodnutiach. Dej má množstvo variant, z ktorých môžu diváci vždy vytvoriť originálne predstavenie. Ako skončí príbeh Aleny na Festivale divadiel strednej Európy. O tom môžete ako spoluautori rozhodnúť aj vy.

(sd)

Zdroj: 
kosickespravy.sk