Vzácne agamy

Návštevníci pozorovať v miniviváriu nový druh plaza. Štyri jedince agamy trpasličej zoologická záhrada získala ešte začiatkom februára z poľskej ZOO Toruň, ale doteraz sa aklimatizovali v chovateľskom zázemí.

Agama trpasličia sa vyskytuje v štáte Queensland v severovýchodnej časti Austrálie. Obýva trávnaté polopúšte s rozpraskanou pôdou. Vzhľadom pripomína agamu bradatú. Dorastá do veľkosti 25 až 30 centimetrov, z toho polovicu tvorí chvost.

„Tento druh sa podobne ako iné agamy živí hmyzom a rôznymi časťami rastlín. V ľudskej opatere sa dožíva 6 až 8 rokov. Vedecký názov henrylawsoni získala agama trpasličia na počesť austrálskeho básnika a filozofa Henryho Lawsona. Napriek tomu, že v prírode nepatrí k ohrozeným druhom, musí čeliť množstvu nebezpečenstiev. Jedným z nich je ničenie biotopu zo strany dobytka. Prítomnosť dobytka totiž ničí praskliny v pôde, na ktorých je agama trpasličia závislá. Nebezpečenstvo pre ňu predstavujú aj mačky, ktoré sú nepôvodným austrálskym druhom,“ uviedla zoologická záhrada na svojej webovej stránke.

Zoologická záhrada chová celkovo tri druhy agám - agamy bradaté, agamy kočinčínske a agamy trpasličie.

V rámci Únie českých a slovenských zoologických záhrad (UCSZOO) je košická zoo jediná, ktorá chová agamy trpasličie.

(fek, zoo)

Zdroj: 
kosickespravy.sk