Vymyslel si ozbrojenú lúpež

KOŠICE - Polícia sa často stretáva s prípadmi, ktoré si občania vymyslia pod rôznymi zámienkami. Bohužiaľ, ak sa polícii nepodarí aj napriek náročnému vyšetrovaniu preukázať skutočnú pravdu, aj takéto prípady sa potom objavujú v policajných štatistikách.

Kuriózny prípad falošnej ozbrojenej lúpeže museli riešiť košickí policajti. Muž, ktorý prišiel v herni o 800 eur, sa túto stratu bál priznať manželke a tak si vymyslel ozbrojenú lúpež. V utorok (18.4.) nahlásil na polícií, že v pobočke banky vybral finančnú hotovosť 800 eur. Keď vyšiel z banky a kráčal k svojmu autu,  zacítil na zátylku hlavy nejaký studený kovový predmet, asi pištoľ. Neznámy muž od neho žiadal peniaze. Keď uviedol, že peniaze nemá, páchateľ svoju požiadavku zopakoval a vyhrážal sa mu zabitím. Vtedy vybral z peňaženky 800 eur a peniaze podal páchateľovi.

Muž tvrdil, že páchateľa vôbec nevidel, po celý čas cítil zbraň na zátylku a bol v šoku. Dôslednou prácou polície sa však zistilo, že muž si lúpežné prepadnutie so zbraňou vymyslel. Najprv tvrdil, že peniaze požičal kolegovi z práce. Nakoniec sa priznal, že peniaze prehral v herni a skutok si vymyslel, aby bol krytý pred svojou manželkou, ktorá „sleduje“ pohyb peňazí na účte.

„V tomto prípade mal oznamovateľ veľké šťastie v tom, že policajti zistili skutočnú pravdu v tak rýchlom čase, teda skôr, ako ho stihol za dodržania procesných postupov vypočuť vyšetrovateľ. Inak by mu za trestný čin krivej výpovede a krivej prísahy hrozil trest odňatia slobody v trvaní až na 5 rokov; ak by sa páchateľ takéhoto činu dopustil z osobitného motívu alebo ak by bol v dôsledku krivej výpovede spôsobený iný obzvlášť závažný následok alebo značná škoda, tento trest by sa mohol vyšplhať na 8 alebo až 10 rokov,“ informovala krajská policajná hovorkyňa Jana Mesárová.

 

(em)       

Zdroj: 
kosickespravy.sk