Všetko bude inak...

Ešte stále čerstvý šéf Košického samosprávneho kraja začal napĺňať svoj volebný program, ktorý znel – všetko budeme robiť inak. Už prvé zastupiteľstvo (okrem toho slávnostného) pod jeho vedením ukázalo, že naozaj všetko bude inak.Zdroj: 
kosickespravy.sk

Skutočnosť, že Trnka začal odvolávať niektorých vedúcich pracovníkov je pochopiteľná. Šéf by mal mať okolo seba ľudí, ktorým dôveruje. Toto si potreboval potvrdiť spolu s poslancami, keďže ani šéf VÚC nie je samovládca. A tu sa začalo ukazovať, že všetko bude inak.

Materiály na rokovanie zastupiteľstva síce Trnkovi úradníci odoslali poslancom, ale s trojdňovým meškaním. A keďže víťaz volieb si nedokázal v krajskom parlamentne zabezpečiť väčšinu prišla pochopiteľná odpoveď a poslanci mu neschválili program schôdze. Takúto hanbu zažil hádam len onoho času Kotleba v bystrickom zastupiteľstve.

Nuž fajn, stal sa omyl. Všetci sme omylní. Lenže odpoveď predsedu a jeho verných bola neuveriteľná. Za vlastné zlyhanie sa snažil urobiť zodpovednými tých, ktorým by mal skladať účty. Iste, ak by neprišiel návrh na neschválenie programu, všetko mohlo byť v poriadku, ale to skutočne Trnka, ktorého vyhlásenia priam urážali poslancov, ktorí majú v zastupiteľstve väčšinu, nemohol s pokojným výrazom tváre očakávať. Tak začal urážať. A nielen on. Jeho „nezávislí“ kolegovia sa pridali, pričom akosi pozabudli, že sa odohralo len to, v čom sú oni experti. Stačí si pozrieť záznam z ktoréhokoľvek zastupiteľstva mesta Košice. Len si skúste predstaviť, ako by boli spriaznené košické médiá zaplavené vlnou kritiky a dehonestácie, ak by sa to isté stalo Rašimu. Nuž ale, my už vieme. Čo je u jedného neschopnosť, je u druhého sympatický zanedbateľný omyl. Takže komu mali patriť výkriky – Fuj! Hanba!?

Prvé zastupiteľstvo dosť jasne predznamenalo, že pán predseda to nebude mať  ľahké. Jednak sa nechce, alebo nevie dohodnúť (politika, aj tá komunálna, je o dohodách) a na druhej strane bude musieť vymyslieť spôsob, ako do budúcnosti presadiť v zastupiteľstve svoje návrhy a materiály. Ako sme videli – Trnka je veľmi jednoducho zablokovateľný. A to nie je jednoduchý štart do funkcie. Ostáva veriť, že nepodľahne tlaku svojich poslaneckých satelitov a že sa poučil.

 

rch