Všetko bude inak...

Ešte stále čerstvý šéf Košického samosprávneho kraja začal napĺňať svoj volebný program, ktorý znel – všetko budeme robiť inak. Už prvé zastupiteľstvo (okrem toho slávnostného) pod jeho vedením ukázalo, že naozaj všetko bude inak.Skutočnosť, že Trnka začal odvolávať niektorých vedúcich pracovníkov je pochopiteľná. Šéf by mal mať okolo seba ľudí, ktorým dôveruje. Toto si potreboval potvrdiť spolu s poslancami, keďže ani šéf VÚC nie je samovládca. A tu sa začalo ukazovať, že všetko bude inak.

Materiály na rokovanie zastupiteľstva síce Trnkovi úradníci odoslali poslancom, ale s trojdňovým meškaním. A keďže víťaz volieb si nedokázal v krajskom parlamentne zabezpečiť väčšinu prišla pochopiteľná odpoveď a poslanci mu neschválili program schôdze. Takúto hanbu zažil hádam len onoho času Kotleba v bystrickom zastupiteľstve.

Nuž fajn, stal sa omyl. Všetci sme omylní. Lenže odpoveď predsedu a jeho verných bola neuveriteľná. Za vlastné zlyhanie sa snažil urobiť zodpovednými tých, ktorým by mal skladať účty. Iste, ak by neprišiel návrh na neschválenie programu, všetko mohlo byť v poriadku, ale to skutočne Trnka, ktorého vyhlásenia priam urážali poslancov, ktorí majú v zastupiteľstve väčšinu, nemohol s pokojným výrazom tváre očakávať. Tak začal urážať. A nielen on. Jeho „nezávislí“ kolegovia sa pridali, pričom akosi pozabudli, že sa odohralo len to, v čom sú oni experti. Stačí si pozrieť záznam z ktoréhokoľvek zastupiteľstva mesta Košice. Len si skúste predstaviť, ako by boli spriaznené košické médiá zaplavené vlnou kritiky a dehonestácie, ak by sa to isté stalo Rašimu. Nuž ale, my už vieme. Čo je u jedného neschopnosť, je u druhého sympatický zanedbateľný omyl. Takže komu mali patriť výkriky – Fuj! Hanba!?

Prvé zastupiteľstvo dosť jasne predznamenalo, že pán predseda to nebude mať  ľahké. Jednak sa nechce, alebo nevie dohodnúť (politika, aj tá komunálna, je o dohodách) a na druhej strane bude musieť vymyslieť spôsob, ako do budúcnosti presadiť v zastupiteľstve svoje návrhy a materiály. Ako sme videli – Trnka je veľmi jednoducho zablokovateľný. A to nie je jednoduchý štart do funkcie. Ostáva veriť, že nepodľahne tlaku svojich poslaneckých satelitov a že sa poučil.

 

rchZdroj: 
kosickespravy.sk