Voliť? Nevoliť? (poznámka)

Presne o mesiac tu máme voľby. Budeme si vyberať poslancov do zastupiteľstva Vyššieho územného celku (VÚC), ale aj predsedu VÚC, ktorému sme si nespisovne zvykli hovoriť župan. Presne o mesiac sa teda dozvieme, kto tento dôležitý post obsadí.


 

Nový šéf krajskej samosprávy bude mať v kompetencii starostlivosť najmä o rozvoj školstva, kultúry, či ciest druhej a tretej triedy. Nie je teda namieste hovoriť o tom, že VÚC je zbytočná inštitúcia. Je nesmierne dôležité, aby sme si ako občania uvedomili, že aj tieto voľby sú dôležité a aby sme ich neignorovali. Je síce pravda, že aj nízka účasť prinesie výsledky a zverenie právomocí, ale treba si tiež uvedomiť, že odovzdávame budúcim poslancom a predsedovi vúcky vysoký rozpočet a že ich rozhodnutia budú ovplyvňovať život nás všetkých.

Ak si uvedomíme, že ostatné voľby do VÚC vyniesli do funkcie v banskobystrickom kraji predstaviteľa extrémnej pravice a že dnes tam majú demokratickí kandidáti čo robiť, aby sa ho zbavili, možno nám to všetkým otvorí oči a pristúpime k volebným urnám so zodpovednosťou.

V našom kraji máme pätnásť kandidátov na funkciu predsedu VÚC. Kandiduje súčasný košický primátor Richard Raši s podporou Smer-SD, SMK-MKP, Strana zelených Slovenska, Starostovia a nezávislí kandidáti, Rastislav Trnka - OĽaNO, SaS, KDH, NOVA a Šanca, Rudolf Botka (Nový parlament), Jozef Červeňák (Rómska iniciatíva Slovenska), Karol Pataky (Most-Híd, SKOK), Oliver Petrík (Jednota-ľavicová strana Slovenska), Lukáš Sisák (KSS), Ján Struk (SMS), Štefan Surmánek (ĽSNS), Adam Šepetka (NAJ) a Jarmila Tkáčová (SNS). Nezávislými kandidátmi sú Róbert Bačinský, Jozef Bobík, Jaroslav Džunko a Vladislav Stanko.

Nielen nám sa zdá, že boj o kreslo župana sa zúžil na duel medzi Rašim a Trnkom. Kampaň je zatiaľ vedená slušne a kultivovane. S výnimkou sociálnych sietí, kde sa to hemží osočovaním a urážkami. Tie sú zamerané najmä na denné vysvetľovanie, prečo niekoho nevoliť. Iste, autori statusov majú na svoj názor plné právo. Nie je ale chyba kandidáta, ktorého nemajú radi, že protistrana nedokázala nájsť kandidáta, ktorý by bol uveriteľnejší, mal by aspoň minimálnu charizmu a dokázal by svojim programom osloviť voličov – tí majú dokonca problém dozvedieť kto to je a čo ponúka. A toto nevysvetľujú ani facebookovi aktivisti. Stále je to o negatívnom postoji ku konkurencii a nie pozitívnych posolstvách. Škoda.

Presne o mesiac sa dozvieme, kto získa dôveru. Nenechajme to na ostatných.

 

rch


 

Zdroj: 
kosickespravy.sk