Víkend ovládnu rušne

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) a Košice Región turizmus, spolu so združením Detská železnica Košice prinášajú do atraktívnych priestorov rušňového depa najväčšie železničné podujatie na Slovensku.

Históriu železníc bude reprezentovať tridsiatka nostalgických vozidiel z rôznych kútov Slovenska aj zo zahraničia. Predstaví sa česká historická elektrická súprava tzv. Žabotlama, rakúsky prezidentský vozeň alebo tiež hollywoodska hviezda – rušeň Sergej, ktorý si zahral po boku Georgea Clooneyho vo filme Peacemaker. Sergeja s ťažnou silou 2000 koní a s dvojtaktným naftovým motorom vyrobili v 70-tych rokoch 20. storočia vo vtedajšom Sovietskom zväze ako rušeň pre ťažké nákladné vlaky. Kvôli filmu ho nastriekali na zeleno, neskôr mu vrátili pôvodnú červenú farbu. Pred dvomi rokmi sa takmer dostal do šrotu. Aktuálne sa oň starajú železniční nadšenci v Humennom, ktorí mu vrátili život a s hrdosťou ho prezentujú výhradne na nostalgických akciách. Rušňoparáda bude jeho úplne prvým verejným vystúpením mimo domovského depa. V tomto roku bude ešte sprevádzať po východnom Slovensku Legiovlak.

Malí aj veľkí záujemcovia sa budú môcť povoziť na rušni, detskom vláčiku či drezíne. Najmodernejšiu železničnú techniku spolu s IC vlakom predstaví Železničná spoločnosť Slovensko, národný dopravca.

Už druhý rok po sebe sa v rámci projektu Terra Incognita dostala Rušňoparáda medzi desať podujatí, ktoré podporil Košický samosprávny kraj ako jedno z najzaujímavejších a najvýznamnejších v regióne. Je to podujatie, ktoré svojou pestrosťou prekračuje rámec železničnej nostalgie a spája aj ďalších poskytovateľov služieb v oblasti cestovného ruchu,“ prezrádza výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková. Aj na tomto podujatí je preto pre návštevníkov pripravená bohatá zľavnená turistická ponuka, ktorá má, rovnako ako železničná doprava, podporiť cestovný ruch v kraji. „Kupóny, ktoré sa dajú získať len na tomto podujatí, ponúkajú napríklad zľavu 30% na vstup do Thermalparku Šírava, zľavu 50 % na pobyt s polpenziou a wellness v Hoteli Plejsy a viaceré ďalšie,“ dodáva L. Vargová Jurková. Okrem množstva zážitkov a zábavy tak návštevníci získajú aj výhodné tipy na prežitie voľného času v destinácii Košice región.

Na Rušňoparáde už šiesty rok významne participujú dobrovoľníci z Košickej detskej historickej železnice, ktorí tu predstavia aj časť svojej zbierky, medzi inými aj historický úzkorozchodný parný rušeň Krutwig, ktorý bol uvedený do prevádzky len minulý rok. Je teda najmladším prírastkom svojho druhu na Slovensku.

„Rušňoparáda je aj o stretnutí dobrovoľníkov a nadšencov z celého Slovenska, bez ktorých by to nešlo. Aj tentoraz sa okrem mladých železničiarov z Košíc prídu so svojou technikou ukázať aj aktivisti z Popradu, Bratislavy, Tisovca, Hanisky, Topoľčian, Popradu či Vrútok. Bez ich nadšenia a úsilia by sa železničná história len veľmi ťažko prezentovala v takej podobe, v akej ju máme možnosť zažiť naživo počas nostalgických jázd alebo podobných podujatí,“ povedal Ľubomír Lehotský, predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice.

Rušňoparáda 2017 otvorí brány košického rušňového depa Železničnej spoločnosti Slovensko na ulici Pri bitúnku v sobotu 22. apríla, podujatie sa končí v nedeľu popoludní. V sprievodnom programe nebudú chýbať historická letecká šou, výstava veteránov, jazdy retro-busu, minizoo, detské kino, včelie kráľovstvo, vojenský prepad vlaku, ukážka práce colníkov, hasičov, rôzne tvorivé dielne, atrakcie pre deti a regionálne špeciality. Samozrejmosťou bude aj práca železničiarov v priamom prenose. „V spolupráci so Železnicami Slovenskej republiky sme pripravili aj vypravenie desiatky nostalgických a mimoriadnych vlakov do rôznych kútov východného Slovenska, takže cestujúci sa aj v rámci podujatia budú môcť pozrieť za krásami či kultúrou regiónu,“ dodal Ľubomír Lehotský.

Podrobný program podujatia nájdete na stránke www.rusnoparada.sk.

(ček, krt, džk)

 

Zdroj: 
kosickespravy.sk