V Košiciach bude opäť Festival divadiel strednej Európy

Obyvatelia i návštevníci Košíc, ktorí majú radi divadelné umenie rôznych žánrov, si už o necelý mesiac prídu na svoje. V dňoch 5. – 9. septembra sa tam bude konať 6. ročník Festivalu divadiel strednej Európy, ktorý organizujú OZ Košické divadlo v spolupráci so Štátnym divadlom (ŠD) Košice.

Zdroj: 
teraz.sk

"Milovníkov divadelného umenia, ale aj tých, ktorí si cestu do divadla ešte len hľadajú, čaká počas piatich dní 14 predstavení 14 divadiel zo Slovenska, Poľska, Maďarska a Česka," informoval tlačový tajomník ŠD Košice Svjatoslav Dohovič.

Doplnil, že predstavenia budú na pódiu pri Immaculate, vo Festivalovom stane pri Urbanovej veži, pred aj na javisku Historickej budovy ŠD Košice a v Divadelných dielňach.

Priaznivci umenia sa môžu tešiť na tanečné predstavenia, muzikál, rozprávky, ale aj typické pouličné divadlo. Okrem toho sprievodnými podujatiami budú výstavy a workshop.

Podľa riaditeľa podujatia Františka Ténaia bude dramaturgia festivalu opäť veľmi pestrá.

"Snažíme sa každoročne priniesť do Košíc niečo zaujímavé. V tomto roku ponúkneme napríklad muzikálovo-rockové spracovanie známeho príbehu Vladislava Vančuru Markéta Lazarová v podaní súboru Moravského divadla v Olomouci," uviedol Ténai.

Okrem toho sa budú môcť diváci zapojiť do predstavenia Surpriseparty, ktoré predvedie Divadlo HOPPart z Budapešti. Poľské divadlá Teatr Slaski z Katovíc a Teatr Modrzejewskiej z Legnice predvedú komédiu o mužsko-ženských vzťahoch respektíve punkovú šou III Fúrie.

Prirodzene, že nebudú chýbať slovenské súbory, napríklad divadlo Actores z Rožňavy, Le Mon z Nitry, Divadlo Commedia z Popradu, Divadlo v podpalubí z Bratislavy či Túlavé divadlo z Trnavy.

Na svoje si prídu aj fanúšikovia tanečného umenia a detskí diváci. Novinkou bude fotografický workshop s poľským divadelným fotografom Bartlomiejom Sowom. V Technik cafe na Hlavnej ulici bude vernisáž komornej výstavy DŽUBOX a večer umenia a dizajnu.