Úspešný rok na Detskej železnici

KOŠICE - Občianske združenie Detská železnica Košice, ktoré prevádzkuje jednu z najväčších atrakcií Košíc a regiónu, má za sebou bohatý a rušný rok. Železniční nadšenci ho úspešne zvládli aj za aktívnej pomoci mnohých dobrovoľníkov, sponzorov, partnerov a mesta Košice, ktoré sa významným spôsobom podieľa na spolufinancovaní tohto unikátneho a netradičného spôsobu dopravy v našom meste. 

V minulom roku združenie pripravilo 40 rôznych podujatí pre rodiny s deťmi i širokú verejnosť, previezlo takmer 45 tisíc pasažierov a opäť rozšírilo vozový park o pár kúskov historickej železničnej techniky. Železničiarsky rok na východe Slovenska sa už tradične, aj vďaka detskej železnici, začína už v apríli neobyčajnou prehliadkou železničných vozidiel - Rušňoparádou. „Podujatie sa nám darí už niekoľko rokov organizovať v spolupráci s národným dopravcom Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK, a. s.) a aj vďaka tomu sa stalo najväčším svojho druhu na Slovensku. V tomto roku otvorí rušňové depo svoje brány pre verejnosť 14. – 15. apríla,“ hovorí Ľubomír Lehotský, predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice. Nie je to však jediné podujatie, ktoré dobrovoľníci organizujú. Aj v tomto roku v Čermeli oslávia 1. mája Deň mesta Košice, vypravia Vláčik pre mamu, prevezú sa Nocou múzeí, 1. septembra vyrazia Plnou parou vpred! a sezónu uzavrú už tradične  Mikulášske vlaky a Silvestrovská jazda.

Investície

V uplynulom roku sa na železničke podarilo zrealizovať viacero investícií, ktoré návštevníci pocítili v podobe nového perónu a dvoch nástupíšť v stanici Čermeľ. Pribudlo staničné osvetlenie a na trati prebieha postupná výmena podvalov. „Za úspech považujeme aj zabehnutie novej parnej lokomotívy Krutwig. Snažíme sa aj o obnovu signalizačného zariadenia, ktoré tu kedysi bolo a vďaka nadšencom na stanici Alpinka nám už asistujú svetelné odchodové návestidlá a mechanická predzvesť. V Čermeli vyrastá aj nová staničná budova, na ktorú verejnosť, rovnako ako my, netrpezlivo čaká už viac ako 20 rokov. Ak všetko dobre dopadne, otvoriť by sme ju chceli na konci sezóny, “ dopĺňa Ľ. Lehotský.

Nový vozový park

Železnička sa aj napriek minimálnym priestorovým možnostiam rozrastá o nové kusy zachránených železničných vozidiel. K dvom parným lokomotívam Katke a Krutwigovi a dvom motorovým rušňom, Danke a Janke v tomto roku pribudne ďalší motoráčik Anička.

30. decembra mladí železničiari predstavili verejnosti zatiaľ svoj posledný „úlovok“ rušeň T 212, ktorý by mal premávať nie v Čermeli, ale počas nostalgických jázd na veľkej trati. Aktuálne sa pracuje na renovácii ďalších vozidiel, ktoré by chceli verejnosti predstaviť na Rušňoparáde, alebo v priebehu roka.

Vlakom za UNESCOm

Rok 2017 sa niesol aj v znamení nostalgických železničných výletov po veľkej trati. Celkovo ich bolo 12, pričom časť z nich Detská železnica Košice zorganizovala v spolupráci s krajskou organizáciou cestovného ruchu Košice región turizmus zorganizovala s cieľom navštíviť pamiatky UNESCO. O úspechu svedčí aj fakt, že vozne boli obsadené už niekoľko dní pred samotnou jazdou.

(zl, em)

Zdroj: 
kosickespravy.sk