Tip na výlet: České Švajčiarsko

V spolupráci s cestovateľským portálom www.kamkam.eu vám opäť prinášame, zaujímavý tip na výlet v susedných Čechách

České Švajčiarsko je nemenej krásne a zaujímavé ako to „originálne. Je to najmladší Národný park v Čechách (od roku 2000). Nachádza sa v severozápadnom cípe Českej republiky a rozprestiera sa na ploche 79 km². Za hranicami, na nemeckej strane je zasa Saské Švajčiarsko. Ak náš tip zoberiete vážne, naplánujte si na tento nádherný región minimálne štyri dni, najvhodnejšie však pred letnou sezónu alebo na jeseň. Vtedy tu ešte nie je toľko turistov a vychutnáte si o to viac jeho úžasnú atmosféru a nádhernú prírodu navôkol, či novinky, ktoré každým rokom pribúdajú. Jeho nádherné pieskovcové útvary, skaly ležia v tesnej blízkosti rieky Labe, ktorá okrem rieky Kamenice, tiež preslávila túto oblasť, tak ako vlastne švajčiarski výtvarníci, maliari, ktorí sem chodili na výlety z Drážďan, v druhej polovici osemnásteho storočia. Aj ich očarila táto nádherná krajina, ktorá im pripomínala ich domovinu. A vďaka nim bol na svete pojem Saské Švajčiarsko, neskôr České Švajčiarsko. V neposlednom rade České Švajčiarsko „objavili“ aj šľachtické rody Kinsky a rod Clary-Aldringenov.

Pomyselnou vstupnou bránou je obec Hřensko a okolie. Tu sa rieka Kamenice, dnes ako kedysi plná lososovitých rýb, vlieva do Labe a jej časť preteká tzv. Edmondovou tiesňavou. Tá je dlhodobo jednou z atrakcíí najmä preto, že sa sem dostanete len na lodičke. Počas plavby s kapacitou do dvadsaťpäť osôb a za čarovného a vtipného rozprávania lodivodov, sa dozvedáte o okolitých pieskovcových útvaroch a ich histórii. Dnes je obľúbeným cieľom turistov. Môžete sa plaviť proti alebo po prúde Kamenice. Dĺžka Edmundovej tiesňavy má 960 metrov, je tzv. „Tichá“ a Divoká tiesňava meria 450 metrov. Plavba trvá približne dvadsať minút. Cena lístka je: pre dospelého 80,-Kč, pre dieťa 40,-Kč a pre vášho miláčika zaplatíte 40,-Kč, musí mať však náhubok!

Keďže do tiesňavy nepreniká veľa slnka, odporúčame dobre sa obliecť. Tak si aj lepšie vychutnáte úžasnú atmosféru celej plavby a čarovnú rozpravu lodníka v češtine, v angličtine i v nemčine. Lodičky lodníci za deň „otočia“ oboma smermi viac ako dvanásť razy. Rarít má České Švajčiarsko mnoho. Ďalšou sú napríklad  tzv. „podstavkové domy“. Mnoho z  nich už bohužiaľ nestojí, vďaka ochrane UNESCO však dnes stojí  celkovo 1.500 objektov – podstavkových domov....a kvôli tejto rarite okrem prírody s pieskovcovými útvarmi všakovakých tvarov, sa sem oplatí prísť.  Podnes sú v regióne zachované aj mlyny, staré píly, krásne stodoly, veľké či malé, zakomponované do prekrásnej prírody. Najmä v obci Vysoká Lípa a Kamenické Strání i Dlouhý Důl, sú v chránenej pamiatkovej zóne.

Je ideálnou destináciou aj v týchto jedsenných dňoch, kedy okolité pieskovcové skaly vďaka bohatému porastu listnatých stromov ožívajú prekásnymi fabrami ich listov. Či už sa za dobrého počasia doslova vyškriabete na rozhľadňu Janov, dnes už je celoročne v prevádzke. Stojí neďaleko Děčína. Má tridsať metrov. Uvídíte z nej impozantné vrcholky Lužických hôr, skaly Labských pieskovcov s najkrajším „objektom“ Pravčickou bránou, či na stolové hory Saského Švajčiarska, ležiace už v Nemecku. Vstup je síce zdarma, ale nie je naškodu, keď návštevíci vhodia čo to do kasičky a dostanú mincu s vyobrazením rozhľadne – je na mince: 10, 20 a 50 Kč.

Alebo pôjdete od rozhľadne v Janove ďalej, krásnou prechádzkou, necelú hodinku, cez chránené  územie Čeksého Švajčiarska, v časti Jetřichovskej steny. Sú tu členité časti a relatívne veľké plochy skalných a lesných komplexov. Turisti majú niekoľko možností na vandrovačku, jedna však veľmi obľúbená je, dôjsť k rieke Kamenice a previezť sa na lodičke až  do Hřenska, zažiť tak krásnu atmosféru ticha, čara okolitej prírody.

České Švajčiarsko má okrem iného aj ďalšiu zaujímavosť. Pri jeho návšteve si môžete domov odviezť produkty, ktoré tu v malých manufaktúrach už viac ako desiatky rokov ponúkajú domáci producenti. Úžasný včelí med, Jarabinku, syry z kozieho mlieka, rôzne šperky z kovu, zo skla, pralinky či čokoládu, kermické výrobky, či prírodnú kozmetiku zo známej obce Ružová. Dnes je v regióne certifikovaných tridsaťpäť producentov, ich produkty môžete kúpiť  v Dome  Českého Švajčiarska, v mestečku Krásné Lípa. Práve tu je aj zaujímavá expozícia, rôzne panoramatické projekcie, prospekty a všetko to, čo návštevníkov vtiahne do sveta histórie a súčasnosti.  Okrem toho Dom Českého Švajčiarska ponúka aj ubytovanie v priestranných, nových izbách, príjemne a pekne zariadených. Priamo na námestí stojí mini pivovar Falkenštejn, či cukrárnička – čokoládovňa MANA, kde si môžete v dielni s deťmi vyrobiť čokoládové pralinky alebo len tak kúpiť pre chuť kvalitnú, varenú čokoládu.

(www.kamkam.eu, em)

Foto: kamkam.eu

 

Zdroj: 
kosickespravy.sk