Stredovek pri rozhľadni Čerešenka

KOŠICE – Pri rozhľadni Čerešenka sa v nedeľu (27.8.) o 15,00 hodine uskutoční už tradičné podujatie „Stredovek na tanieri.“ 

Rozhľadňa Čerešenka pri Rozhanovciach bola vybudovaná k 700. výročiu známej bitky. Už túto nedeľu (27.8.)  ku kamennej veži prídu štatoční žoldnieri z Kompánie trnavských žoldnierov, ktorí zvedú bitku na život a na smrť, ukážu svoje šermiarske umenie a predvedú ukážku dobových palných zbraní. Po nich predvedie svoje umenie žonglér Viliam. Dravci preletia ponad hlavami divákov v podaní Sokoliarstva Kanát od Rimavskej Soboty. Stredovekí kuchári budú vyvárať dobroty tej doby a o občerstvenie nebude núdza. Pre deti je pripravených množstvo súťaží a budú si môcť zajazdiť aj na koňoch.

 

Nová rozhľadňa je vrátane striešky vysoká 11,65 metra a vidieť z nej celú panorámu Slanských vrchov vrátane časti na nich nadväzujúcich Zemplínskych vrchov v Maďarsku, údolie Torysy, časť Volovských vrchov s Kojšovskou hoľou, Sopotnické vrchy, či kopce v okolí Košíc a Prešova. Stojí pri osamelej čerešni nad Chrastným, ktorá je dobre viditeľná napr. aj z diaľnice Košice - Prešov pod koncom lesa pri Zelenom dvore.


            "Inšpiráciou bol pre nás historický význam lokality vo vzťahu k bitke na rozhanovskom poli v roku 1312 a krajinárska výnimočnosť tohto miesta na rozhraní medzi Slanskými a Volovskými vrchmi. Rozhľadňa bude predstavovať aj pripomenutie si pamätnej bitky s výhľadom na možné miesto bojiska v údolí Torysy, keďže mnoho ľudí o bitke pri Rozhanovciach veľa toho nevie. Legendy na tabuli pri veži všetkým návštevníkom pripomínajú, čo sa 15. júna 1312 na rozhanovských poliach vlastne udialo,“ hovorí predseda OZ Čerešenka Viktor Dulina.


            Autom sa k rozhľadni bude dať dostať z miestnej komunikácie spájajúce Chrastné a Čižatice, z oboch obcí je tam necelých poldruha kilometra. Motorizovaní návštevníci budú môcť parkovať priamo na Bunkove, čo je najvyššie miesto spomínanej komunikácie, odkiaľ to bude takmer po rovine pešo cca 300 metrov. Vzdialenosť z centra Košíc predstavuje zhruba 13 km.

            Architektonické riešenie podľa hlavného architekta stavby Ladislava Kočiša sa viaže na historický význam miesta - k bitke pri Rozhanovciach v roku 1312, evokuje formu stredovekej veže a pietnej symboliky a to svojím základným tvarom, materiálom priečelí a otvormi vo forme kríža. Tvar jednoduchého hranolu je charakteristický pre stredoveké kostolné veže a zvonice vo východoslovenskom regióne - napríklad Urbanova veža v Košiciach, veža kostola vo Svinici alebo veža polozrúcaného kostola zaniknutej obce Miloj pri Spišskom Hrušove, neprehliadnuteľná vďaka svojej polohe na vyvýšenine v otvorenej krajine. "Otvory na každej strane sú navrhované ako voľné, vo výraze pôsobiace tmavo, v kontraste so svetlou farbou priečelí. Vstup do objektu je možný cez otvory na každej strane, hlavný nástup do objektu bude orientovaný zo západnej strany. Pozorovanie panorám je možné cez okná zo schodišťa, z 2. poschodia cez ramená kríža a z vrcholu veže, s umiestnením informačných panelov na atike. Objekt rozhľadne je umiestnený na stupňovitej podnoži vysokej cca 30 cm nad terénom s pôdorysným rozmerom 15,3 X 25 m a na sadovnícky upravenom, zatrávnenom pozemku. Úprava podnože a pozemku umocńuje pohľad na dominantnú vežu v otvorenej krajine," tvrdí Ladislav Kočiš.

 

(em)

                        

Zdroj: 
kosickespravy.sk