RUŠŇOPARÁDA - rušňové depo ožije

KOŠICE - Košické rušňové depo opäť privíta fanúšikov a milovníkov vlakov, vláčikov a koľajníc na Rušňoparáde už tento víkend (14. -15. 4.) Druhé tohtoročné TOP podujatie programu Terra Incognita – Rušňoparáda - sa uskutoční už osemnásty raz, s podporou Košického samosprávneho kraja a Železničnej spoločnosti Slovensko.  

Areál rušňového depa Pri bitúnku v Košiciach ožije podujatím, ktoré každoročne priláka tisíce návštevníkov. Najväčším lákadlom Rušňoparády je tradične akási módna prehliadka rušňov Točňoparáda, keď sa na točni postupne predvedú rôzne rušne – parné, dieselové, motorové a aj najmodernejšie, elektrické. Vystavené budú nielen skutočné vlaky, ale aj ich modely alebo automobilové veterány. Akčne naladených návštevníkov zaujmú letecké nálety, vojenský prepad vlaku alebo ukážky zbrojenia vodou a uhlím. Okrem prehliadky železničnej techniky a ďalšieho programu v košickom depe sú nachystané aj nostalgické jazdy. „Jazdy nostalgickými vlakmi budú smerovať na nákladnú stanicu Košice, ale aj do Prešova, Kostolian nad Hornádom, Kysaku, Veľkej a Malej Lodiny a okružná jazda retrobusom povedie do kaštieľa v Krásnej nad Hornádom,“ hovorí spoluorganizátor a predseda OZ Detská železnica Košice Ľubomír Lehotský.
 
Počas dvoch víkendových dní budú na Rušňoparáde pripravené aj výlety historickými vlakmi do Košického kraja. Prvý zavezie cestujúcich do Jasova na jarný trh a workshop, ďalší vláčik pôjde do Trebišova do Múzea južného Zemplína.
 
„Zo železničnej nostalgie sa už aj u nás stáva nový fenomén v zážitkovom turizme a voľnočasových aktivitách pre širokú verejnosť. Aj preto má Rušňoparáda potenciál stať sa najväčším podujatím svojho druhu na Slovensku. Vítaní sú teda všetci malí í veľkí návštevníci minimálne z celého východného Slovenska,“ pozýva na podujatie návštevníkov z rôznych končín predseda KSK Rastislav Trnka. Pripomína, že v bohatej ponuke občerstvenia na Rušňoparáde budú aj tradičné margecianske gruľovníky, ako živá a jedlá pozvánka na Margecianske fajnoty.
 
V samotnom areáli depa sa bude dať povoziť parným rušňom detskej železničky Katka, navštíviť Gazdov dvor, zábavnú strelnicu, minizoo alebo tvorivé dielne. K tomu na návštevníkov čaká maľovanie na tvár, kino vo vlakovom vozni, vozenie sa na detských motokárach, ale aj rušňoch. Okrem milovníkov vlakov v sobotu popoludní priláka do depa svojich priaznivcov aj hudobná skupina S hudbou vesmírnou. Trojicu mladých umelcov, ktorých skladba Je nám teplo sa stala hitom leta 2015, poznajú mnohí diváci televíznej šou Zem spieva.
 
Praví železniční nadšenci sa privezú vlakom a auto nechajú doma, pretože aj tento rok sa do košického depa dostanú nostalgickými vlakmi z Popradu, Prešova, Vranova nad Topľou, Humenného, Michaloviec, Margecian aj z Moldavy nad Bodvou. Obyvatelia Košíc zas môžu využiť bezplatný autobus DPMK z hlavnej železničnej stanice.

(em)

Zdroj: 
kosickespravy.sk