R. Raši: K modernému európskemu mestu patrí aj dobrovoľníctvo

Predstavitelia Slovenskej republiky v Bruseli prevzali v pondelok  (7.8.) nominačný certifikát na titul Európske hlavné mesto dobrovoľníctva Týmto sa oficiálne potvrdila kandidatúra Košíc na tento prestížny titul v roku 2019. „K modernému európskemu mestu dobrovoľníctvo patrí rovnako ako šport, kultúra, či vzdelanie,“ uviedol pre Košické správy primátor mesta Richard Raši.

Ďalšími nominovanými mestami sú nemecký Augsburg a portugalské Cascais.


 

Ako zdôraznil primátor, ja potrebné si uvedomiť, že táto kandidatúra je iná, ako povedzme Na Európske hlavné mesto kultúry, či Európske hlavné mesto športu. „Nie sú v nej priority či aktivity, ktoré treba naplniť v roku 2019. Táto kandidatúra je o prioritách a systéme podpory zo strany mesta smerom k dobrovoľníckym organizáciám,“ dodal. Raši tiež podčiarkol, že rok 2019 by mesto chcelo venovať dobrovoľníkom a dobrovoľníckym organizáciám ako poďakovanie za ich mnohoročnú činnosť.

„S touto činnosťou máme ako mesto bohaté skúsenosti. Veď napríklad stovky dobrovoľníkov pomáhali pri organizácii Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v roku 2011, pri zabezpečovaní projektov v rámci EHMK, Európske mesto športu, ArtFilm Fest. Pri zabezpečovaní najstaršieho európskeho maratónu v Košiciach sa dobrovoľníci podieľali v podstate od jeho prvého ročníka. Máme na čo nadväzovať,“ povedal.

Zdôraznil tiež, že ďalšie stovky dobrovoľníkov bude potrebné zabezpečiť pre Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2019 a až 2000 ich bude treba pri organizovaní Európskeho olympijského festivalu mládeže v roku 2021.

Pre košického primátora je významným signálom aj to, že Košice sa o tento titul uchádzajú ako prvé mesto z krajín bývalého východného bloku. „Svedčí to tom, že máme bohaté skúsenosti s európskymi projektami a tiež o tom, že Košice majú v Európe veľmi dobré meno,“ doplnil Raši.

V súvislosti s tým považuje primátor za hlavnú prioritu v roku 2019 nielen poďakovanie sa dobrovoľníkom a dobrovoľníckym organizáciám za ich činnosť, ale tiež chce využiť projekt na posilnenie mediálnej podpory mesta. „V Košiciach totiž nie je problém  v tom, že by tu bol nedostatok dobrovoľníkov. Je to skôr v nesprávnom chápaní dobrovoľníctva, v tom, že mnohí ľudia túto aktivitu nevnímajú správne. Toto by sme chceli zmeniť. Chceme výrazne popracovať na zmene názoru verejnej mienky,“ doplnil Raši. Ako však pripomenul, dobrovoľníctvo netreba chápať len ako pomoc pri organizovaní rôznych akcií. „Máme tu množstvo doslova bezmenných ľudí, ktorí ochotne pomáhajú ľuďom sociálne či zdravotne odkázaným na pomoc iných, pomáhajú v oblasti skvalitňovania životného prostredia pri čistení mestských lesov, verejných priestranstiev, rekultivácií škôlok, detských ihrísk...“ dodal.

Na september 2017 je pripravená národná kampaň tradičného týždňa dobrovoľníctva. Na Slovensku bude  v rámci tohto týždňa odpracovaných viac ako 30.000 dobrovoľníckych hodín. „V Košiciach sa chce do septembrových aktivít zapojiť približne 700 dobrovoľníkov, ktorí odpracujú viac ako 2000 dobrovoľníckych hodín. V roku 2019 by sme chceli toto číslo zvýšiť na 1500 dobrovoľníkov, ktorí by odpracovali viac ako 5000 dobrovoľníckych hodín za týždeň,“ uzavrel Raši.

 

rch


 

Zdroj: 
kosickespravy.sk