R. Raši: Chcem kraj priblížiť ľuďom

Už o niekoľko dní budeme mať možnosť rozhodnúť o tom, kto si zasadne na stoličku šéfa Košického kraja, ale aj o poslancoch do krajského zastupiteľstva.

Po siedmich rokoch vo funkcii primátora mesta Košice ohlásil Richard Raši kandidatúru na post predsedu Košického samosprávneho kraja. O tom, prečo sa tak rozhodol, čo chce v novej funkcii dosiahnuť, ale aj o svojich pocitoch z doterajšieho pôsobiska prehovoril pre Košické správy.


 

Hovorí sa, že, človek by mal dokončiť začatú prácu. Niektorí vaši oponenti dokonca vyhlasujú, že utekáte pred zodpovednosťou na iný post. Ako teda vnímate skutočnosť, že do dokončenia funkčného obdobia v Košiciach ostáva ešte rok a vy sa chystáte prevziať inú funkciu?

Nikdy som pred zodpovednosťou neunikal a ani nikdy nebudem. Hodnotiť sám seba je veľmi problematické, ale ľudia v Košiciach môžu vidieť, že tu počas môjho pôsobenia bolo rozbehnutých a aj dokončených mnoho projektov. Ako primátor Košíc som zažil neuveriteľných sedem rokov. Vždy mám dobrý pocit, ak mi niekto, kto po dlhšom čase navštívi naše mesto, povie, že ako sa Košice zmenili k lepšiemu. Myslím si, že som získal neoceniteľné skúsenosti, ktoré budem môcť ako predseda VÚC veľmi dobre zúročiť. Keď som sa rozhodol kandidovať na predsedu VÚC jedna z vecí, ktorú som si povedal bola, že ak sa podarilo v meste, podarí sa to aj v kraji. Mne sa už podarilo - obrazne i doslova povedané - vďaka pevnej pozícii v strane SMER-SD a dobrým vzťahom s členmi slovenskej vlády skrátiť dĺžku finančných tokov z Bratislavy do Košíc. Košice sa vďaka tomu stali najdynamickejšie sa rozvíjajúcim mestom na Slovensku. Spomeniem iba niekoľko výsledkov tohto prepojenia metropoly východného Slovenska s hlavným mestom – mega investícia vo výške 250 miliónov eur do modernizácie mestskej hromadnej dopravy v rokoch 2012 – 2018, rekonštrukcia a modernizácia legendárneho Kúpaliska ČH, desiatky miliónov eur investované do protipovodňovej ochrany Košíc, modernizácie mestskej hromadnej dopravy, rekonštrukcie materských a základných škôl, rozbehnutá výstavba modernej Košickej futbalovej arény a získané finančné prostriedky na výstavbu moderného Národného tenisového centra. To je iba malá časť výsledkov, ktoré sú viditeľné v Košiciach na každom kroku. Samozrejme, ak niečo robíte, nevyhnete sa aj prirodzeným chybám, či omylom. Dnes, po skúsenostiach s tým, ako verejnosť prijala projekt parkovania v Košiciach, by som možno celú situáciu vnímal inak, ale výsledok je, že napriek odporu časti verejnosti sa do parkovacej politiky zaviedol poriadok a pre obyvateľov mesta sa najmä v parkovacích zónach život skvalitnil.

Čo teda najmä chcete dosiahnuť vo funkcii predsedu VÚC. Potrebuje vôbec kraj nový impulz?

Kraj sa rozvíjal aj za pôsobenia doterajšieho predsedu Zdenka Trebuľu, za čo mu patrí uznanie. Sám sa však rozhodol, že už vo verejnom živote pôsobiť nechce a ja chcem nadviazať na najlepšie skúsenosti, ktoré sa predo mnou otvárajú.

Nepáči sa mi však napríklad, že ľudia vo viacerých mestách a obciach musia za kvalitnou zdravotnou starostlivosťou dochádzať príliš ďaleko. Kvalitné a dostupné zdravotnícke služby si ale zaslúžia ľudia v celom Košickom kraji. Ako lekár, bývalý riaditeľ nemocnice a minister zdravotníctva viem, ako je potrebné túto oblasť v kraji riadiť, aby sa situácia v tejto oblasti zlepšila.

Potrebné bude aj dobudovanie kvalitnej cestnej siete a dopravného spojenia. Pravda je taká, že v Košickom kraji chýbajú diaľnice, rýchlostné cesty, obchvaty miest, kruhové objazdy a pravdou je aj to, že kamióny ničia naše obce. V Košiciach sa podarilo spraviť nové cesty po desiatkach rokov a sú bezpečnejšie a komfortnejšie. Nezamestnanosť je menšia tam kam vedú normálne cesty a rovnako chceme, aby vodiči mohli jazdiť v našom kraji po bezpečnejších cestách. Na kvalitné cesty nám treba eurofondy, PPP projekty, úverové zdroje, dotácie od štátu a ďalšie možnosti, ale dôležité je chopiť sa každej príležitosti na maximum.

Ako nevyhnutné tiež vidím prepojenie stredných škôl s praxou a trhom práce. Musíme udržať mladých ľudí doma. Trh práce má svoje požiadavky, investori majú problém obsadiť nové pracovné miesta vyučenými pracovníkmi, pretože stredné školy nepripravujú dostatok mladých odborníkov. A naopak, tí mladí ľudia, ktorí si nedokážu po absolvovaní gymnázií a vysokých škôl nájsť prácu v odbore, odchádzajú za prácou do Bratislavy alebo do zahraničia. Potrebujeme prepojiť stredné školy s reálnou praxou a aktuálnymi či očakávanými potrebami trhu práce v Košickom kraji. V Košiciach máme príklady spolupráce stredných odborných škôl so zamestnávateľmi. Uplatníme tento model aj v ostatných mestách kraja.

To sú dosť ambiciózne vízie. Myslíte si, že je možné to všetko stihnúť?

Samozrejme. A nielen to. Chcem Aktívne otvoriť kraj investorom a novým pracovným príležitostiam. Košice sa ako Európske hlavné mesto kultúry 2013 a najlepšie Európske mesto športu 2016 otvorilo svetu a svet objavil Košice. Košice sa stali prvou európskou destináciou s titulom Európske hlavné mesto kultúry, ktorá do dvoch rokov prekonala čísla návštevnosti z roku, kedy mala tento titul. Letecké spojenie nášho mesta a regiónu s Európou nikdy nebolo na takej vysokej úrovni, ako je tomu teraz. Letisko Košice prepravilo v roku 2016 takmer 440 000 cestujúcich, čo predstavuje medziročný nárast 6,4 %. Aj preto prichádzajú do Košíc stále noví investori. Plnia priemyselné parky, budujú nové, alebo rozširujú súčasné výrobné kapacity. Ak otvoríme svetu celý Košický kraj, svet postupne objaví všetky zaujímavé miesta v kraji. Objaví potenciál ľudský, pracovný, turistický, prírodný, historický, kultúrny aj športový.

Chcem tiež pokračovať v nastúpenom procese, kopírujúcom európsky trend poskytovania sociálnej starostlivosti. Ten smeruje od jej zabezpečovania vo veľkých zariadeniach sociálnych služieb k efektívnej podpore jednotlivých ľudí, odkázaných na sociálnu pomoc tak, aby boli v čo najväčšej miere nezávislí od pomoci iných, ale zároveň sa im žilo ľahšie vďaka podporným službám priamo v komunite, v ktorej prežili celý život, patria do nej a sú v nej šťastní. Jeseň života má byť o zaslúženej radosti.

Košický kraj si tiež zaslúži, aby sa zviditeľnili jeho krásy a hodnoty doma i v zahraničí. Máme tu unikátne pamiatky, jedinečné prírodné krásy a výnimočné miesta, hodné obdivu v každom kúte, takmer v každej obci. Nikde inde na svete také nie sú, len u nás. A len my musíme urobiť všetko preto, aby sa o nich svet dozvedel, dôležitá

V ostatnom období mohli ľudia zaznamenať, že ste sa často pohybovali po celom kraji, stretávali sa s jeho obyvateľmi, zúčastňovali mnohých akcií. Nebolo to na úkor vykonávania funkcie primátora Košíc?

Určite nie. Všetko tieto moje aktivity sa odohrávali buď po skončení pracovnej doby, alebo počas víkendov. Uvedomil som si, že je veľmi dôležité osobne navštíviť všetky okresy  a čo najviac miest a obcí v kraji a načúvať ľuďom. Preto som sa aj rozhodol, že ak sa stanem predsedom VÚC budem organizovať pravidelné výjazdové zasadnutia Košického samosprávneho kraja. Skončili sa časy, kedy sa z kancelárie hovorilo o problémoch ľudí, pôjdeme za nimi a budeme za nimi chodiť s poslancami aj úradníkmi, pravidelne a počas celého funkčného obdobia. Rokovania regionálneho parlamentu sa budú konať aj v okresoch kraja. Komunikovať budeme cielene aj s primátormi, starostami, poslancami, ale hlave so samotnými obyvateľmi kraja.

Ako vnímate doterajšiu kampaň. Je podľa vás vedená korektne?

Od mojich protikandidátov som zatiaľ nezaznamenal žiadne výrazné nekorektné vyhlásenia. Možno na jednu dve výnimky, ale to je na slovenské pomery bežné. Podpásovky sa objavujú najmä na sociálnych sieťach a to najviac od ľudí, ktorí v živote nič podstatné pre iných neurobili. Beriem to však ako daň z toho, že mám za sebou isté úspechy. Viete, keď tak občas čítam to, čo sú o mne niektorí schopní popísať, uvedomujem, že žiadny človek na svete nemôže byť až taký zlý, ako ma vykresľujú oni, takže to beriem ako folklór. Navyše si uvedomujem tiež – a tvrdia to aj psychológovia – že ak niekto neustále vyvoláva konflikt, nemá problém sa vami, ale sám so sebou. Aj mám skutočne oveľa dôležitejšie problémy, ktoré je potrebné riešiť, ako sa zaoberať takýmito ľuďmi.

Čo by ste teda odkázali na záver?

Že chcem k funkcii predsedu Vyššieho územného celku pristúpiť s čistou hlavou a otvoreným srdcom. Viem, že nemôžem presvedčiť každého a ani by to nebolo v poriadku. Chcem však poprosiť občanov – voličov, aby si uvedomili, že voľby, ktoré budú 4. novembra sú veľmi dôležité, aby si našli čas a navštívili volebné miestnosti. Rozhodujú o ľuďoch, ktorí budú ovplyvňovať ich životy.

rch


 

Zdroj: 
kosickespravy.sk