Prvá trofej sezóny

Košickí hokejisti získali prvú trofej sezóny. Vo finále jubilejného 70. ročníka Tatranského pohára v Poprade zdolali vo finále po predĺžení francúzsky Les Aigles de Nice a po 24 rokoch vyhrali najstarší hokejový turnaj na Slovensku.

Hoci organizátori pôvodne počítali s finále medzi domácim Popradom a Košicami, napokon sa doň prebojovali len Košičania. Nastúpil proti nim tím z francúzskeho Nice, v ktorom hrá až desiatka hráčov s československými koreňmi a vedie ho tréner Stanislav Šutor. Hostia z Azúrového pobrežia aj vo finále potvrdili, že ich postup cez Poprad nebol náhodný a Košičanov poriadne potrápili. Košičanov poslal v 13. minúte do vedenia po rýchlej kombinačnej akcii prvého útoku Marek Hovorka. V úvode druhej tretiny bolo vyrovnané po góle Piericka Hoemeho, ktorý potrestal chybu v zadných radoch Košičanov. Tí išli do vedenia opäť v 32. minúte, keď sa na dvakrát presadil kapitán Ladislav Nagy. Ale už o tri minúty bolo opäť vyrovnané, keď po ďalšom zaváhaní obrany vyrovnal Valére Vrielynck.  „Mňa osobne Nice veľmi prekvapilo. Hrali výborne, hrali na prečíslenia a v druhej tretine ma dvakrát zachránila tyčka. Keby im to vtedy padlo, tak mohlo byť pokojne po zápase,“ povedal po zápase brankár Vladislav Habal. Práve v druhej tretine Košičania viackrát prepadli v útoku a dopriali hosťom viaceré prečíslenia. „Už sa nám rysuje predstava, ako zložíme obranné dvojice a trojice. Ale stále je ešte veľa vecí, na ktorých musíme popracovať. Tatranský pohár veľmi dobre poslúžil aj na to, aby sme ešte do začiatku ligy popracovali na veciach, ktoré ešte nefungovali tak ako by mali. Jednou z nich boli aj dnešné systémové chyby v obrane, keď sme súpera púšťali do prečíslení,“ priznal po zápase aj tréner Milan Jančuška.

Keď v 48. minúte poslal Košičanov opäť do vedenia Tomáš Klíma, zdalo sa, že to už oceliari zvládnu. Prišiel však zbytočný faul Martina Baču necelé dve minúty pred koncom, ktorý hostia potrestali 22 sekúnd pred koncom. Habal vyrazil strelu spomedzi kruhov pred seba a Vrielynck svojim druhým gólom poslal zápas do predĺženia. „V takejto situácii si hráč nemôže dovoliť urobiť takýto faul pred koncom zápasu. Chceme, aby hráči hrali tvrdo, niekedy je to na hranici a potom už záleží od rozhodcov ako to posúdia. Ale faulov sa musíme vyvarovať,“ komentoval tréner Jančuška ďalšiu zo zatiaľ problémových stránok hry Košíc, ktorou sú časté vylúčenia.

V predĺžení si už po polminúte vypýtal faul po prieniku pred bránku Nagy a v presilovke štyroch pri trom strelil po necelej minúte predĺženia víťazný gól Petr Kafka. „Dnes to z našej strany nešlo tak, ako by sme chceli. Bol to tretí zápas za tri dni a bolo to vidieť.  Oni hrali jednoducho, bránili a hrali na brejky a párkrát im to vyšlo a bolo to nebezpečné,“ priznal po zápase kapitán Nagy, ktorý ako prvý dvihol nad hlavu prvú víťaznú trofej sezóny. Ako dodal Jančuška, hoci bol Tatranský pohár len prípravným turnajom, je víťazstvo na ňom dobrým vstupným krôčikom do sezóny. „Určite nás to posunie ďalej. Ukázal nám aj veci, ktoré ešte musíme zlepšiť. A určite je to pozitívne aj pre chalanov ako povzbudenie do záverečnej fázy prípravy pred prvým extraligovým zápasom,“ konštatoval Jančuška.

FINÁLE 70. TATRANSKÉHO POHÁRA:

HC Košice - Les Aigles de Nice (FRA) 4:3 po predĺžení (1:0, 1:2, 1:0 - 1:0), góly a asistencie: 13. Hovorka (L. Nagy, Čížek), 32. L. Nagy (Kafka), 48. T. Klíma (M. Bača), 61. Kafka (Pacan, L. Nagy) - 23. Hoeme (Bodganoff), 35. Vrielynck (Hamrák, Belisle), 60. Vrielynck (Bagin).

Ostatné výsledky zápasov o umiestnenie:

o 3. miesto: HK Poprad - Junosť Minsk (BLR) 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

o 5. miesto: EHC Bayreuth (GER) - Dunaújváros (HUN) 6:2 (2:1, 2:0, 2:1)

(sd)

Zdroj: 
kosickespravy.sk