Prezident akceptoval novú vládu

Prezident SR Andrej Kiska v stredu (21.3.) akceptoval návrh na zloženie novej vlády, ktorý mu predložil Peter Pellegrini. V štvrtok 22. marca vymenuje Petra Pellegriniho za predsedu vlády. 

"Pred tromi týždňami, v čase, keď sa rozpadala vláda, som verejne prisľúbil, že som pripravený previesť krajinu politickou krízou," povedal prezident a dodal, že svoje právomoci využil na hranici ústavných možností. „Na základe týchto rozhovorov som sa rozhodol, že pána Pellegriniho vymenujem za predsedu vlády a následne jeho návrh na zloženie vlády akceptujem. S jej zložením nie som spokojný na sto percent.“ Dodal, že Slovensko je parlamentnou demokraciou a on je rozhodnutý rešpektovať ústavu a ústavné zvyklosti. 
Novú vládu musí tiež schváliť parlamentná väčšina. V porovnaní so súčasnou vládou dôjde okrem postu premiéra k zmene vo funkciách podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, ktorú bude zastávať Richard Raši (Smer-SD), ministrom vnútra bude Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD), zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) a spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).

Richard Raši verí, že na poste podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu bude vedieť ponúknuť pohľad na informatizáciu z druhej strany, teda zo strany konečného prijímateľa tejto služby.„Chcel by som tým, že nie som IT-čkár ani ekonóm, ani špecialista, ponúknuť pohľad strany konečného prijímateľa,“

Pôsobenie úradu podpredsedu vlády rozdelil na tri oblasti, a to oblasť eurofondov, investícií a informatizácie. Čo sa týka eurofondov, pri nich je podľa Rašiho absolútne prioritná transparentnosť a zjednodušenie procesov a tiež aj opätovné nadobudnutie dôveryhodnosti v eurofondy u verejnosti.  V oblasti investícií je podľa jeho dôležité urobiť stratégiu hlavných problémov a investičných projektov Slovenska, ktorá by prekračovala horizont jednej vlády. Bola by zameraná na projekty určené na desať či 15 rokov.

(red., em)

 

Zdroj: 
kosickespravy.sk