Premiéra v Kunsthalle

Výstave s názvom Esse quam videri/Radšej byť, ako vyzerať, je od 12. júla do 2. septembra sprístupnená v Kunsthalle/Hale umenia. Predstavuje dielo českého umelca Jiřího Davida.

Košičanom je možno meno neznáme, no jeho „Kľúčovú sochu“ určite poznajú. Je zhotovená z viac ako 85-tisíc kľúčov FAB a týči sa v parku na Moyzesovej ulici do výšky siedmich metrov. Autor zoskupil kľúče do zvláštnych tvarov, ktoré vytvárajú slovo Revoluce. Skulptúra váži jednu tonu a ďalších osem podstavec. Jeho dielo je od roku 2013 pevnou súčasťou koloritu mesta.

V Kunsthalle/Hale umenia prezentuje pilotnú výstavu. Košice sa ako prvé na Slovensku stalo súčasťou prestížneho klubu – Siete kreatívnych miest UNESCO (UNESCO Creative Cities Network). Košice vlani získali status kreatívneho mesta so zameraním na mediálne umenie a zaradili sa tak medzi 180 miest v 72 krajinách sveta.

Jiří David vstúpil na umeleckú scénu v druhej polovici 80. rokov ako spoluzakladateľ dnes už legendárnej skupiny umelcov Tvrdohlaví, ktorá rozvírila vody umeleckej normalizačnej tvorby. Dnes patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti súčasnej českej umeleckej scény. Jeho tvorba má konceptuálny charakter a prejavuje sa v rôznych umeleckých formách – od malieb, objektov, inštalácií až k fotografii a videu.

Je autorom dnes už ikonických diel. Okrem Kľúčovej sochy sú to aj Srdce na hrade, Skryté podoby či Bez súcitu. Srdce sa stalo snáď najznámejším umeleckým artefaktom v Českej republike, vzbudilo veľké vášne. Česko a Slovensko zastupoval v roku 2015 na prestížnej výstave Benátske bienále v Benátkach.

„Súčasný výstavný projekt Jiřího Davida pre Kunsthalle sa zameriava prevažne na jeho videotvorbu a niekoľko cyklov fotografií. Autor prezentuje niekoľkoročný prierez týchto prác s dominantnou veľkoformátovou projekciou jeho posledného videa Otsefinam. Obsahovo sa diela väčšinou viažu k istej intimite výpovede. Namiesto reprezentácie v dielach jednoznačne dominuje diferencia. Význam diela nie je daný tým, čo zobrazuje, ale jeho vzťahom k ostatným artefaktom a postaveniam v rámci kontextu,“ priblížil výstavu kurátor Michal Murin.

Jiří David k výstave povedal: „Každý myšlienkový prúd, ktorý zostáva bez sebareflexie, sa stáva ideológiou. …slovo / text / komentár / pojem / esej / prehlásenie / citácia / heslo / reklama / formulár / žiadosť / overenie / spoveď / schéma / vzor / znak / škvrna/ kresba / obraz …“

(fek, kp)

Zdroj: 
kosickespravy.sk