Pozor na ovady a ďalší bodajúci hmyz !

Hmyz nás vie poriadne pootravovať.  Zvlášť teraz v lete, keď sme častejšie vonku, naďabíme i na húfy rôznych lietajúcich dotieravcov. Podvečer nás napádajú komáre a pri vode nepríjemné ovady.

ovad veľký

Premnožené ovady sú v týchto dňoch najmä pri Ružíne.  Hmyz, ktorý saje krv, ako komár a ovad, zanecháva v ranke sliny a tak nám miesto bodnutia opuchne a svrbí. Málokedy nám však spôsobí vážnejšie problémy. Oveľa nebezpečnejšie sú uštipnutia blanokrýdlovcov, čiže včiel, ôs, čmeliakov a sršňov. Tí nám do rany vstreknú jed, na ktorí môžeme byť alergickí. Títo hmyzí predátori, na rozdiel od komárov a ovadov, však útočia len keď ich podráždime.

Čo pomáha pri štipnutí ovadom a komárom:

 Svrbenie, prípadne pľuzgierik po niekoľkých hodinách od uštipnutia ustúpia, hmyz však môže prenášať rôzne choroby. Aj preto sa odporúča postihnuté miesto umyť vodou a mydlom, prípadne ho dezinfikovať ešte aj antiseptickým prípravkom. Na trhu je navyše dostatok rôznych prípravkov na štípance v podobe rôznych chladiacich gélov či mastí s obsahom alumínium sulfátu proti svrbeniu a opuchu. Z ľudových receptov môžu pomôcť obklady z jedlej sódy, octové, cibuľové obklady a pod.

Čo robiť pri uštipnutí osou, včelou.

Medzi všeobecné pravidlá správania sa po bodnutí patrí čo najrýchlejšie vytiahnuť žihadlo. Zanecháva ho včela, žihadlo ôs a sršňov je hladké, obyčajne ho po bodnutí vytiahnu. Pri vyťahovaní žihadla sa treba vyvarovať stlačenia jedového vačku, preto ho treba zachytiť čo najbližšie pri koži. Ranku dezinfikovať, na miesto bodnutia priložiť octanový či ľadový obklad, potrieť protialergicky pôsobiacim gélom. Dobrú službu urobí aj tabletka antihistaminika a tiež analgetika proti bolesti. Ľudia, ktorí vedia, že sú na včelí či osí jed alergickí, by mali so sebou nosiť pohotovostný balíček s pripravenou dávkou adrenalínu.

 

(em)

Zdroj: 
kosickespravy.sk