Pätnástka

O stoličku predsedu Košického samosprávneho kraja je neobyčajne živý záujem. Pätnásť kandidátov je, zdá sa, viac než dosť. Pätnásť ľudí má zrejme pocit, že môžu pre kraj priniesť čosi, čo by ich malo v očiach voličov, obyvateľov kraja, prezentovať ako tých pravých.


 

Volič, by mohol byť z tohto počtu kandidátov aj zmätený. Ak by mal záujem spoznať všetkých. Volič však nie je tvor bez tváre a bez názoru a vie, že ak ho oslovuje množstvo kandidátov, o ktorých predtým nikdy nepočul, neznamená to preňho žiadnu dilemu. Jednoducho si vyberie toho, koho pozná a komu je ochotný veriť. No veď sa pozrime: Richard Raši, Rastislav Trnka, Karol Pataky, Jarmila Tkáčová, Jozef Červeňák, Oliver Petrík, Lukáš Sisák, Ján Struk, Štefan Surmánek, Adam Šepetka, Róbert Bačinský, Jozef Bobík, Jaroslav Džunko, Vladislav Stanko. Akú históriu majú tieto mená? Čo reprezentujú? Koho?

Najviac známy a aj populárny je bezpochyby súčasný košický primátor Raši. Nič na tom nemení ani snaha jeho internetových oponentov, z ktorých sa vykľuli nielen opoziční politici, ale aj muži, hovoriaci si aktivisti. A oni skutočne sú aktívni. Len škoda, že väčšina z nich sa nevenuje činnosti aktivistov, ale politickým prekáračkám. Skutočnosť, že vo veľkej miere ide o nie predčasne zostarnutých zväzáckych funkcionárov nech nás nemýli. Hovoria, že bojujú proti boľševizmu a využívajú pri tom boľševické praktiky. Od nich vieme, prečo Rašiho nevoliť. Menej informovaní voliči v kraji aj v meste však vedia aj to, prečo ho voliť.

Či to naši internetoví propagandisti priznajú, alebo nie, podporujú druhého kandidáta, ktorého môžeme brať vážne – Trnku. Podporujú ho však nešťastne. Nehovoria o tom, prečo je Trnka dobrý, ale o tom, prečo je Raši zlý, a to nie je veru štandardný, ale ani dobrý spôsob. Volič chce vedieť, aký program kandidát prináša a to sa zatiaľ dozvedá len od Rašiho. O Trnkovi vie len to, že to chce robiť úplne inak, len nevie ako. A dodajme, že protikandidátovi neveľmi pomáha to, že ho podporujú napríklad takzvaní umelci, z ktorých jeden sa pretŕča s holým zadkom na soche a druhý, ktorý potrebuje skôr odbornú pomoc, ako mediálny záujem, sa neprezentuje umením, ale deštrukciou. Podporujú ho aj ľudia, ktorí za celú svoju atavistickú činnosť nepriniesli jediné pozitívne posolstvo. Len nenávisť.

Nech nám je odpustené, že sa nevenujeme aj ostatným trinástim kandidátom na županskú stoličku, ale ich šance sú, trúfame si povedať, v desatinách percent.

 

rch


 

Zdroj: 
kosickespravy.sk