Nový druh v zoo

Novým druhom v zoologickej záhrade je mara slaniskov. Počas rozsiahlejšieho transportu zo Zoo Praha prišli tri jedince, samec a dve samice. 

V zoologickej záhrade sa zabývali veľmi rýchlo a začiatkom júla sa už narodili tri mláďatá. Jedna zo samíc porodila 4. júla prvé mláďa, ďalšia začiatkom tohto týždňa dve. Obe samice sa o svojich potomkov dobre starajú a mláďatá prospievajú.

„Mara slanisková je juhoamerický druh hlodavca. Obýva suché krovinaté savany v Bolívii, Paraguaji a Čile. Žije v pároch, alebo malých rodinných skupinách. Napriek tomu, že mara pripomína zajace s krátkymi ušami, je blízkym príbuzným morčiat. Samica mary zvyčajne rodí 2 až 5 mláďat, ktoré sú schopné behať už pár hodín po narodení. Aby mláďatá rýchlo získali pach rodnej skupiny, váľajú sa krátko po narodení v moči dospelých. Za týmto účelom majú mary zvyčajne centralizované miesta na močenie, ktoré im slúžia tiež ako "pieskové kúpele". Takéto správanie bolo pozorované aj v chove v ľudskej opatere. Mary slaniskové sú aktívne hlavne ráno a večer,“ informuje na svojej stránke zoologická záhrada.

Aj keď sú mary slaniskové v prírode častou korisťou predátorov a človeka, nepatria k ohrozeným druhom. Na svete podľa dostupných informácií chová tento druh iba 19 zoologických záhrad. Na Slovensku ich môžu návštevníci vidieť len v zoologickej záhrade Košice. Júlové mláďatá sú teda prvoodchovom v rámci slovenských zoologických záhrad.

(fek, zoo)

Zdroj: 
kosickespravy.sk