Na káve s Europoslancami

KOŠICE – V rámci osláv Dňa Európy, ktoré sa v Košiciach uskutočnili v predstihu – už v piatok 4. mája (samotný Deň Európy je 9. máj, kedy zverejnili Deklaráciu Róberta Schumana), sa mohli návštevníci porozprávať aj s europoslancami, Monikou Smolkovou, Richardom Sulíkom a Ivanom Štefancom.

Záujem o rozhovor s europoslancami pri kávičke bol veľký. Ľudí zaujímalo všetko, čo sa Európskej únie týka, a najmä aké sú konkrétne výhody nášho členstva. Diskusia bola inteligentná a pokojná, až na pár krikľúňov, ktorí si prišli vybiť zlosť na prítomných europoslancoch a dávali im za vinu všetko, čo sa im v spoločnosti nepáči. Našťastie agresívnych jedincov, nakoniec „umravnil“ Richard Sulík, ktorý ich odtiahol nabok a slušne im vysvetlil, že zmeny majú vo vlastných rukách. „Treba ísť voliť,“ znie jeho odporúčanie, s ktorým môžeme len súhlasiť.

S Europoslancami Richardom Sulíkom a Monikou Smolkovou sme sa porozprávali aj my. Obom sme dali 2 rovnaké otázky:

  1. V roku 2019 budú voľby do Europarlamentu. Keďže na Slovensku je účasť už tradične mizerná, čo by podľa vás pomohlo účasť vo voľbách zvýšiť ?

 

  1. Aké sú najväčšie výhody nášho členstva v Európskom spoločenstve ?

 

Monika Smolková

  1. Pomôcť aby bola účasť väčšia, sa dá tak, že sa do aktívnej kampane zapoja všetci ministri vlády a všetci predstavitelia jednotlivých politických strán. Lebo zatiaľ to vyzeralo tak, že kampaň si robili len tí čo kandidovali a ostatní na to zabúdali. Čiže ani Ministerstvo zahraničných vecí nesmie zabúdať na to, že je aj Ministerstvo európskych záležitosti a musí robiť kampaň. Nie pre konkrétnu stranu ale pre účasť vo voľbách. Vysvetľovať ľuďom, prečo je dôležité ísť voliť. O čom všetkom sa rozhoduje v Európskej únií, aká je náplň práce europoslancov...

 

  1. Jednoznačne je to voľný pohyb tovaru, osôb a služieb. Najviac to ocenia mladí ľudia, ktorí už nepoznajú tie strastiplné cesty, ktoré sme zažívali my, staršia generácia aj do vtedajších socialistických krajín. Dnes môžu slobodne vycestovať do 170 krajín sveta, kde môžu študovať. Môžu ísť pracovať do ktoréhokoľvek členského štátu Európskej únie alebo aj iných štátov. S nadobudnutými vedomosťami prídu domov a vo svete získajú množstvo kontaktov. Majú otvorený svet a majú priateľov na celom svete. My sme túto možnosť nemali a je smutné, že mnohí akoby tieto možnosti nevideli a nevážili si o. Je smutní, že i v súčasnosti existujú euroskeptické strany, ktoré útočia na city a na hrdosť mladých ľudí. Ja stále hovorím, že hrdosť si treba zachovať. Buďme hrdí Slováci, ale nie za ostnatým drôtom. Sme súčasťou jedinečného projektu, o ktorom sníval už Štefánik a naši predkovia.

 

Richard Sulík

  1. Nemyslím si, že účasť v nadchádzajúcich Eurovoľbách sa výrazne zvýši, pretože ak chceme vyššiu účasť, musíme zmeniť pravidlá. Napríklad, dať voľby na piatok a kto pôjde voliť, bude mať v ten deň voľno. Mohlo by sa to stať, pretože na to netreba meniť Ústavu, len prijať zákon ale samozrejme trebalo by o kompenzovať zrušením jedného sviatku, pretože by išlo o deň voľna.
  2. Ja vidím štyri veľké výhody nášho členstva v EÚ. Rovnocenné výhody, to je Schengen, že môžeme cestovať. Je to spoločná mena, ale je nad ňou i veľký tieň lebo sa tam nedodržujú pravidlá, ale základná myšlienka je veľmi pekná. Potom je to spoločný trh, čo je pre Slovensko s veľkým exportom veľmi dobré a potom je tu štvrtá výhoda, a to čerpanie peňazí z Eurofondov, za ktoré sa na Slovensku rekonštruujú cesty, námestia ale žiaľ sa na ne nabaľujú aj rôzni oligarchovia. Negatívum EÚ je však to, že Eurofondy priniesli korupciu na Slovensko, že sme prispeli 2 miliardami Grékom, čo sme vôbec nemali...Ale celkovo pozitíva nášho členstva prevažujú.

(em)

Zdroj: 
kosickespravy.sk