Mláďa damana

Zoologická záhrada Košice sa teší z ďalšieho úspechu. Ako prvá na Slovensku rozmnožila zástupcu radu damanov. 

Mláďa damana kapského sa narodilo začiatkom júla. Otcom je samec, ktorého získali v roku 2016 zo Zoo Rotterdam. Matkou je samica zo Zoo Olomouc. O potomka sa vzorne stará a mláďa sa má čulo k svetu.

„Košická ZOO chová damany kapské len od roku 2016. Vtedy sme získali darom dve samice z olomouckej Zoo a samca z holandskej Zoo Rotterdam,“ uvádza zoo na svojej internetovej stránke.

Daman kapský je jedným zo 17 poddruhov damana skalného, ktorý sa vyskytuje v prevažnej časti Afriky a na Arabskom polostrove. Oproti tomu výskyt damana kapského, ako už názov prezrádza, je obmedzený na juh tohto kontinentu. Aj keď svojím vzhľadom pripomína hlodavce, je spolu so sirénami najbližším žijúcim príbuzným chobotnatcov - slonov.

Okrem genetických výskumov sú dôkazom toho dorastajúce očné zuby, ktoré pripomínajú kly, alebo podobná stavba nohy. Kly samcov sú silnejšie ako kly samíc. Oko damanov obsahuje zvláštnu membránu, ktorá sa nazýva umbraculum. Vedci predpokladajú, že chráni ich oko pred slnkom. Damany žijú v kolóniách, ktoré môžu mať až 26 jedincov. Obývajú opustené nory po hrabáčoch a surikatách. Potravu damanov kapských tvoria rôzne plody, listy, semená a tráva. V prírode sa dožíva až 12 rokov.

Pre tento druh sa vedie Európska plemenná kniha. ZOO Košice chová damany kapské ako jediná slovenská zoologická záhrada. Nsávštevníci ich môžu obdivovať v susedstve výbehu surikát.

(fek, zoo)

Zdroj: 
kosickespravy.sk