Maratón hlási vypredané

Necelé tri týždne pred štartom 94. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach hlásia organizátori vypredané. Na začiatku tohto čísla zastavili registráciu na osem súťažných disciplín a počet prihlásených, ktorí sa v nedeľu 1. októbra postavia na štart, je v súčasnosti 12 589 pretekárov  zo 48 krajín.

Podľa riaditeľa pretekov Branislava Koniara zaujímavosťou košického maratónu je aj skutočnosť, že sa na ňom zúčastňuje aj čoraz viac žien. V tomto roku  by ich malo byť vyše 4 800 a len v polmaratóne bude pretekať 1 300 príslušníčok nežnejšieho pohlavia. „Od roku 2010 zaznamenávame aj vďaka celoročnému programu Women Friendly Marathon a špeciálnym pre ženy určeným tréningom veľmi strmý nárast počtu žien. Pritom práve v tomto roku uplynulo 50 rokov od prelomového počinu Kathrine Switzer, ktorá prezlečená za muža absolvovala maratón v Bostone a odštartovala túto emancipačnú vlnu. Slávna snímka s riaditeľom pretekov Jockom Semplem, ktorý mimochodom v roku 1947 bežal aj v Košiciach, snažiacim sa Kathrin násilím stiahnuť z trate, obletela doslova svet,“ pripomenul Koniar.

Maratónom budú Košice žiť počas celého víkendu na prelome septembra a októbra. Už v sobotu pred štartom ocenia organizátori pamätnými certifikátmi členov Diamantového klubu MMM, ktorý vznikol minulý rok a jeho členmi sú bežci s minimálne 25 zabehnutými košickými maratónmi. V súčasnosti je na zozname 49 mien. Medzi ocenenými bude aj 71-ročný košický bežec Juraj Fotul, ktorý zatiaľ dobehol do cieľa maratónu v Košiciach 37 krát. „Pamätám si na svoj prvý štart. Bolo to v roku 1968 a vtedy sme behali pomedzi vojenské transportéry. Bolo to prvý raz, čo bol maratón otvorený pre všetkých. Potom sa to opäť zmenilo a štartovala len prvá výkonnostná kategória,“ spomína Fotul na svoj prvý maratón. Pri otázke, dokedy bude behať sa len usmeje. „Na to odpovedať neviem. Každé ráno ma o štvrť na osem akási pružina vyhodí z postele a idem si zabehať,“ vraví Fotul s úsmevom. Zaujímavosťou je, že v tomto roku pribudnú na zoznam diamantových ďalšie dve či tri mená a mal by medzi nimi byť aj slovenský expremiér Mikuláš Dzurinda.    

Na maratóne nebude ani v tomto roku chýbať majster sveta a olympijský víťaz Matej Tóth. Pred dvoma rokmi v Košiciach odpochodoval polmaratónsku trať, pred rokom bol štartérom. Hoci Tóth prežíva v svojej kariére veľmi zložité obdobie, pozvanie organizátorov neodmietol. „Jeho fanúšikovia  sa môžu spolu s ním zúčastniť na nesúťažnej disciplíne Chodí celá rodina. Na tú je registrácia ešte stále otvorená a pripravili sme pre ňu pripravili 500 špeciálnych čísiel,“ priblížil novinku v programe maratónskeho víkendu Koniar. Štart necelé štyri kilometre dlhej prechádzky s Matejom Tóthom bude v predmaratónsku sobotu popoludní.

Známe sú už aj prvé mená z elitnej skupiny bežcov, ktorá by mala mať okolo tridsať pretekárov a okrem afrických bežcov a bežkýň v nej budú aj najlepší Slováci. Podľa Koniara ešte stále prebiehajú rokovania aj o tom, aby sa v Košiciach predstavil aj niekto z európskej špičky.

(sd) 

Zdroj: 
kosickespravy.sk