Magický advent v Salzburgu

SALZBURG – Do jedného z najkrajších miest v Rakúsku – do Salzburgu sme sa vybrali v adventnom čase, aby sme na vlastnej koži prežili atmosféru tamojších vianočných trhov.

Salzburg je mestom Mozarta a v každom ročnom období má svoje čaro. Vianočná atmosféra v tomto meste nás však dostala. Úžasne vyzdobené mesto láka návštevníkov z celého sveta a vychutnať si advent v Salzburgu je luxusným a príjemným spestrením posledných dní v roku. Adventné trhy tu majú obrovskú tradíciu a jeden z najznámejších v Európe je Christkindlmarkt na Rezidenčnom námestí. Dominuje mu statný vianočný stromček, okolo ktorého sú umiestnené stánky s typickými vianočnými dobrotami a rôznymi darčekmi a dekoráciami, ktoré ku sviatkom neodmysliteľne patria. Ak chcete mať z vianočnej atmosféry čo najväčší zážitok, môžete absolvovať aj vianočnú turistickú potulku s fundovanými sprievodcami. Začínajú každý deň o 17,00 hodine. Nás sprevádzal Christian Laserer, a prezradil nám množstvo zaujímavosti nielen o trhoch, ale aj o samotnom Salzburgu. Prvé vianočné trhy sa konali už v 15. storočí a aj v súčasnosti sú zamerané najmä na prezentáciu regionálnych výrobcov. Až 90 percent stánkov ponúka miestny tovar.

 

Advent v Hellbrune

 

A ešte jeden adventný trh nás nadchol svojou romantickou atmosférou. Vianočná atmosféra na vás dýchne v areáli vodného arcibiskupského paláca Hellbrunn. Tento trh je úplne iný, ako všetky ostatné. Na nádvorí vás pohltí les vytvorený množstvom živých jedličiek, ozdobených červenými guľami. Tradícia vianočných trhov v Hellbrunne je pomerne krátka. Prvýkrát sa konali v roku 2005, ale ihneď si získali veľkú popularitu. Obľúbili si ho najmä rodiny s deťmi, pretože sa tu nachádza Detský adventný trh s remeselnými dielňami, interaktívnou minizoo a ďalšími atrakciami. Aj samotný zámok je sťaby predurčený, aby hral v predvianočnom čase dôležitú úlohu. Má totiž 24 okien a tak vznikol originálny „okenný“ adventný kalendár. Každý deň sa otvorí jedno okno, a v každom je iné vianočné prekvapenie.

 

Pochúťky, ktoré musíte ochutnať

 

Adventné trhy sú v celom starom meste a vôňa typických vianočných dobrôt zláka každého. Či už si dáte skvelé vianočné klobásky, alebo rôzne typické sladké pochutiny, určite neoľutujete. Na rozdiel od trhov na Slovensku, v kurze sú najmä vianočné punče s rôznymi príchuťami. Samozrejme v ponuke je aj varené víno, ale punč je obľúbenejší a veru aj veľmi chutný. A už keď ste v Salzburgu, určite ochutnajte originálne čokoládovo marcipánové Mozartové gule. Tie pravé sú jedine z rodinnej firmy Fürst. Sú zabalené v striebornom staniole s modrým erbom. Pôvodný recept vytvoril v roku 1890, cukrár Paul Fürst, Tieto gule môžete kúpiť len v Salzburgu, pretože pri ich výrobe nepoužívajú konzervačné prísady. Robia sa ručne z kvalitného marcipánu z čerstvých pistácií, ktorý tvorí základ gule. Ďalšou vrstvou je nugátový krém. Takto pripravené gule sa napichnú na drevené paličky a ponoria sa do horúcej čokolády. Následne sa vyberú a nechajú stuhnúť, až tak sa z nich vytiahnu paličky a otvory sa zalepia čokoládou. Preto má každá guľa iný tvar.

 

(em)

Zdroj: 
kosickespravy.sk