Liter na cestu do Bratislavy

Študenti Strojníckej fakulty Technickej univerzity (TUKE) sa vrátili z európskeho finále pretekov v úspornej jazde Shell Eco-marathon Europe 2018, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 5. až 8. júla v Londýne. So svojím vozidlom dokázali prejsť 418 kilometrov na liter benzínu. 

Mladý tím vysokoškolákov z Košíc sa postavil na trať spolu s ďalšími 146 tímami prevažne z Európy. Reprezentanti z 27 krajín na pretekoch ukázali, ako môže vyzerať mobilita budúcnosti.

V silnej konkurencii sa dokázali presadiť aj Košičania. So svojím úsporným vozidlom, ktoré má samonosnú karosériu z uhlíkových vlákien, pákové riadenie a benzínový štvortaktný motor, prešli na liter benzínu 418 kilometrov.

„Študenti si konštruujú vozidlo sami, vďaka čomu si každý člen tímu otestuje doterajšie znalosti a zručnosti a zároveň nadobudne nové. Veľkou pridanou hodnotu je práca s materiálmi, čo potom môžu študenti pretaviť do praxe napríklad pri práci v automobilovom priemysle,“ zhodnotil význam pretekov Branislav Konečný, kapitán košického tímu.

V kategórii prototypy so spaľovacím motorom, v ktorej súťažili aj košickí študenti, zvíťazil francúzsky tím Microjoule-La Joliverie. Ten stanovil tohtoročný rekord v danej kategórii na 2 324 kilometrov na liter paliva.

Tím z Košíc je prvým slovenským tímom a zároveň aj prvým tímom zo strednej Európy, ktorý sa zúčastnil pretekov Shell Eco-marathon Europe. Študenti Strojníckej fakulty TUKE začali svoju históriu v súťaži písať už v roku 1994. Ich najlepším výsledkom doteraz je 783 kilometrov na liter paliva, ktorý je zároveň aj slovenským rekordom v súťaži.

Na pretekoch Shell Eco-marathon Europe 2018 sa predstavili energeticky najefektívnejšie vozidlá planéty, ktoré prejdú na jeden liter paliva alebo jednu kilowatthodinu stovky až tisíce kilometrov. Pilotným testovaním prešla tento rok aj nová kategória autonómnych vozidiel. Preteky sa konali v rámci festivalu Make the Future Live v londýnskom parku Queen Elizabeth Olympic Park. Viac ako 15-tisíc návštevníkov si cez rôzne simulácie, virtuálnu realitu, prezentácie či súťaže pozrelo, ako možno budeme v mestách žiť, pracovať či cestovať o 50 rokov.

(fek, red)

Zdroj: 
kosickespravy.sk