Košice Pivo Fest v Hostinci

Viac ako 40 pív, ktoré sa v Košiciach ešte nečapovali môžete ochutnať od 20. do 23. februára 2019 v pivovare Hostinec na Košice Pivo Feste. 

Pivovar Hostinec láka svojich hostí už od začiatku svojej existencie niekoľkými zaujímavosťami. Medzi tie hlavné patrí budova. Hostinec je postavený v Levočskom dome, ktorý predstavuje jeden z neodmysliteľných symbolov Košíc a je najstaršou svetskou budovou mesta. V decembri 2018 sa v ňom vďaka rozširovaniu kapacít výroby piva uskutočnil archeologický prieskum. Vďaka nemu bol objavený strieborný poklad, množstvo hlinených nádob, fajok a architektonických prvkov. Levočský dom je známy aj tým, že v ňom funguje najstarší hostinec s nepretržitou prevádzkou na Slovensku. Podľa zatiaľ oficiálne nepotvrdených zdrojov patrí svojím vznikom v roku 1542 medzi najstaršie reštaurácie na svete. V Hostinci sa varia rôzne pivné štýly sveta a zároveň sa aj veľa experimentuje. Základom každého piva je starostlivý výber surovín, premyslená kombinácia a odvaha experimentovať. Pri žiadnom pive sa nešetrí na chmeli, práve preto je ho v pive vždy pekne cítiť. Pivá sa nepasterizujú ani nefiltrujú. Preto sú vždy živé, so zachovaním všetkých zdraviu prospešných živín. A práve kombinácia týchto faktorov sa stará o dokonalý pivný zážitok. Za svoju 3 ročnú históriu sa stal pivovar v roku 2015 víťazom kategórie Objav roka, v roku 2017 zas najlepším pivovarom s vlastnou reštauráciou na Slovensku. Pivo BB LOVE 1626 získalo v tvrdej celoslovenskej konkurencii Striebornú korunku v kategórii pšeničných pív.

Keď sme organizovali tento pivný festival prvý krát v roku 2012, boli Košice z pohľadu rozmanitosti piva nudným mestom. Jeden pivovar s ležiakmi, zopár dobrých tankoviek a Košická domovaričská divízia, komunita ľudí milujúcich variť pivo a spoznávať svetové pivné štýly. Zájsť niekam na poctivé remeselné pivo bolo takmer nemožné.“ hovorí spolumajiteľ Hostinca Peter Škripko. „Prvý ročník bol preto veľký. Na námestí predpivárňou Camelot sa vtedy zišlo počas troch dní 2800 ľudí a bolo jasné, že poctivé pivá z remeselných pivovarov raz dobijú Košice. Dnes môžeme povedať, že sa tak stalo a ponuka piva v našom mes- te je ozaj rôznorodá. Okrem 3 pivovarov tu f unguje k opec dobrých podnikov s veľkým sortimentom piva. Preto by sa dalo namietať, že náš festival už nemá zmysel. Ak by sme boli prehliadkou tuctových pivovarov a pív, ktoré nájdeš v kaž- dej druhej pivárni, tak by to pravda bola. Lenže my sa snažíme dostať do Košíc pivovary a pivá, ktoré tu ešte neboli. Nie sme žiadna masovka, sme premyslená kombi- nácia pivovarov a pivných štýlov s perfektnou atmosférou, výborným jedlom a to všetko v nádherných gotických priestoroch. Preto sme na svoj festival hrdý, lebo je tak ako naše milované Košice jedinečný a neopakovateľný. Na fejsbukovej stránke pivovaru Hostinec nájdeš popisy všetkých pivovarov s preklikmi na ich stránky. Pri každom pivovare nájdeš aj zoznam ich pív, ktoré budú v ponuke. Pivo sa bude čapovať na 3 miestach náš- ho pivovaru, spolu bude v ponuke naraz 12 pív. Z každého piva máme iba jeden menší sud a keď sa pivo dočapuje, vymení sa za ďalšie. Pivo budeme podávať v sklenených pohároch, ktoré si budeš môcť dať umyť, alebo vymeniť za čistý za hlavným výčapom. Miery piva sú 0,5l a 0,25l pre pivá čapované do našich kríglov. Pre beergeekov sme pripravili limitovanú edíciu pohárov na stopke s mierou 0,125l a 0,25l. Samozrejme odporúčame kúpiť si tento degustačný pohár s logom a ročníkom festivalu. Jednak je to jediný pohár, kde vieme načapovať aj mierku 0,125l a tiež je to pekný suvenír. Poháre sa budú predávať pri vstupe. Obsluha pri stoloch počas festivalu nebude fungovať, všetky jedlá a pivá si kúpiš priamo pri výčape, kde bude na tabuli priebežne akt ualizovaný zoznam pív. Každý deň sa budeš mať vo vyhradených časoch možnosť stretnúť s nejakým zaujímavým sládkom a pokecať s ním o jeho pivách, či len tak o živote. Okrem stredy nám každý deň zahraje Dj Oliver Egry. Vo vyhradených časoch budeme robiť aj exkurzie po pivovare. Tie si treba objednať telefonicky na čísle 0902580580. Počet osôb na každú exkurziu je limitovaný. Viac ako 50 pív z 29 pivovarov z 9 krajín sa teší na stretnutie s Tebou. Prajeme Dobrú chuť a Na zdravie! Spoznaj aj Ty fascinujúci svet piva,“ dodáva Peter Škripko.

(red)

 

Zdroj: 
kosickespravy.sk