Kontrola znamienok – Melanoma Day

KOŠICE - Aj tento rok sa dermatológovia z Kliniky dermatovenerológie UNLP pripoja k preventívnej kampani s názvom  Európsky deň melanómu. 

Podujatie prebiehajúce pod záštitou Európskej akadémie dermatológie a venerológie je zamerané na preventívne vyšetrenie kože a zvýšenie informovanosti verejnosti o rizikových faktoroch vzniku kožných nádorov, predovšetkým o vplyve slnečného žiarenia. 


 "Zhubné nádory kože patria vôbec medzi najčastejší typ rakoviny u človeka a neobchádzajú ani ľudí v mladom veku", konštatuje primár kliniky Tomáš Kampe, a zároveň dodáva: "Rakovina kože môže byť liečiteľná za predpokladu, že je diagnostikovaná a liečená v predstihu. Preto je dôležité, aby verejnosť bola informovaná o rizikových faktoroch jej vzniku a možných príznakoch tohto závažného ochorenia".

 Okrem vyšetrenia kožného povrchu a už prítomných znamienok sa dermatológovia počas akcie zamerajú aj na objasňovanie rizikových faktorov vzniku rakoviny kože a zdôrazňovanie významu preventívnych vyšetrení. "Rakovina kože nezmizne, ak ju budete ignorovať. Naopak, umožníte tým jej šírenie a vznik komplikácií, čo v prípade malígneho melanómu môže mať fatálne dôsledky", dopĺňa primár.  Minulý rok bolo v rámci Melanoma day na Klinike dermatovenerológie UNLP bolo vyšetrených 73 pacientov, z toho boli zachytené 4 basaliomy.

 

Preventívne bezplatné vyšetrenie v rámci kampane budú dermatológovia realizovať dňa 16.5.2018 v priestoroch Kliniky dermatovenerológie na Tr. SNP 1 (na 8. poschodí)

v čase od 9:00 hod. do 14:00 hod.  

 

(em, is)

Zdroj: 
kosickespravy.sk