Kolínsky kaviár a kolínske pivo

KOLÍN NAD RÝNOM – V poslednej 4. časti nášho cestopisu o Kolíne nad Rýnom, kde sme strávili 3 dni začiatkom júla a pohodlne sme tu za hodinu a 40 minút prileteli Wizzairom z Košíc, vám prezradíme o kolínskej gastronómií, obchodoch, trhoch ale aj ľuďoch.

Čo by to bol za výlet, keby sme neochutnali miestnu kuchyňu, „neprevetrali“ kreditky v obchodoch a nenavštívili miestne trhy ? Kolín vrchovate uspokojí všetkých i v tomto smere. Kolínske reštaurácie a podniky sú na nával návštevníkov zvyknutí a mlsné jazýčky si prídu na svoje. Samozrejme ako v každom veľkomeste, sú tu rôzne medzinárodné kuchyne, počnúc talianskou, mexickou, argentínskou...dokonca sme objavili aj typickú českú hospodu s názvom U Schwejka. Nás však zaujímala ich typická miestna kuchyňa. Takže sme sa zamerali na nemecké špeciality. I v Kolíne sú najobľúbenejšie klobásky (wursty) pripravované na rôzne spôsoby. Pečené, grilované, varené. S kapustou, s knedlíkom, s hranolkami, v žemli...Všetky sa nedajú ochutnať, ale sú chutné, pomerne s prijateľnou cenou a zasýtia. I v Kolíne si prídu na svoje milovníci bravčových kolien (haxen) a verte, porciu pre jedného nedokážu zjesť ani dvaja. Typickou kolínskou špecialitou je Kölsche Kaviar. Je to v podstate zmes z hurky a k tomu zakusujete ražný chlieb. Ďalšou miestnou špecialitou je kolínske pivo. Pivo Kölsch môže vyrábať len 13 kolínskych pivovarov. Podávajú ho v 2 dcl pohároch a cena je od 1,40 eur. Pije sa vraj z malých pohárov preto, aby bolo vždy svieže a čerstvé. My si skôr myslíme, že ide o skvelý marketingový ťah. Akonáhle však pivo vypijete a položíte prázdny pohár na stôl, ihneď vám donesú ďalšie, až kým si pohár nezakryjete podpivníkom. Pivo nám však chutilo. Je svieže a ľahké.

 

Ako sme hľadali trhy

 

Typické trhy, plné lokálnych produktov sú lákadlom pre mnohých turistov. Žiaľ, v bedekroch ani v cestopisoch sme o kolínskych trhoch nenašli ani zmienku. Dokonca i historicky Rybí trh – Fish market, ktorý bol kedysi na brehu Rýna pri Starom meste je už minulosťou. Ostal po ňom len názov. Naďabili sme však na malé tržnice, väčšinou s ovocím a zeleninou. Nakoniec nám domáci poradili veľký trh pri zastávke metra Rudolfplatz. Vedľa na ulici Florstrasse sa nachádza veľký trh so širokou ponukou ovocia, zeleniny, lokálnych syrov aj mäsových výrobkov. Samozrejme sú tu i šiatre s rôznym oblečením. Keďže v Kolíne nad Rýnom žije najväčšia muslimská komunita v Nemecku, práve na trhu sme videli množstvo typicky zahalených žien. Kto si potrpí na luxusnejšie obchody, tak ten si príde v Kolíne nad Rýnom na svoje. Svetové ale aj domáce značky sú najmä na obchodných uliciach – Hohe Strasse, Schildergasee, Ehrenstrasse a Belgian Quarte.

 

Tolerantné mesto a Gay Pride

 

V Kolíne je veľmi príjemná a priateľská atmosféra. Je to i vďaka tomu, že tu pri sebe žije množstvo rozličných národnostných skupín. Muslimská komunita je tu najväčšia v Nemecku a práve muslimovia robia najmä v službách. Stretávali sme ich v reštauráciach, krčmách, obchodoch, kaviarňách a všetci boli nesmierne milí a ústretoví. Počas nášho výletu v Kolíne, sa tu konal i najväčší Gay Pride v Nemecku – Cologne Pride.

A tak sme sa stali jeho súčasťou. Už pri našom prílete v štvrtok (6.júla) sme si všimli, ako sa mesto pripravuje na stretnutie lesieb a gayov. Podniky, reštaurácie a obchody vyzdobili dúhovými vlajkami a farebnými girlandami. Miestne pivovary s kolínskym známym pivom Kolsch pripravovali stánky, na námestiach v starom meste budovali stage a tolerantní Kolinčania netajili nadšenie, že tento tradičný Gay Pride sa koná práve v ich meste. Najväčšiu radosť mali prevádzkovatelia podnikov a hotelierov. Veď masa ľudí – (návštevnosť gayov a lesieb sa odhadovala na 800 tisíc), musí niekde jesť, piť a spať. Oficiálne Cologne Pride trval od 7. do 9. júla (piatok – až nedeľa) a v nedeľu ho ukončili veľkým pochodom. Ten sme žiaľ nestihli, pretože spiatočný let z Kolína do Košíc bol ráno o 8,30 hodine.
 

Každý deň sa však konali rôzne koncerty, akcie, trhy a musíme priznať, že atmosféra na tomto obrovskom LBGT happeningu nás dostala, i keď s partnerom sme boli tentokrát v hetero menšine. Páry rovnakého pohlavia sa na svojom Pride výborne bavili, pivo tieklo potokom, nemecké hudobné skupiny šliapali naplno...priateľská, uvoľnená a tolerantná nálada nám veľmi pripomínala festivalovú atmosféru Pohody. V sobotu večer, tisíce návštevníkov so sviečkami v ruke si pripomenuli vo veľmi dojemnej atmosfére, obete štátnych režimov, kde je homosexualita trestná. Homosexuálne páry boli priateľské a samozrejme nechýbali medzi nimi ani ťažkí exhibicionisti. Takže klasické obtiahnuté kožené nohavice, sieťové tielka, policajné uniformy, kraťasy, kožené obojky, piercingy, eytravagantné farby a tetovania sú stále v tejto komunite v kurze. I keď cieľom nášho kolínského výletu nebol práve festival Pride, konštatujeme, že vidieť tento happening je úžasný zážitok a odporúčame ho každému.

(em)

Zdroj: 
kosickespravy.sk