Kolínska voda a Napoleon

KOLÍN NAD RÝNOM – Náš trojdňový výlet v Kolíne nad Rýnom, ktorý sme absolvovali letecky z Košíc priamo linkou Wizzair, by nebol úplný, keby sme neochutnali aj kolínske „chute.“

Kolín nad Rýnom má mnoho podôb a chutí.  Na svoje si prídu milovníci umenia, kultúry, histórie ale i pôžitkári – milovníci dobrého jedla a dobrej zábavy. V tretej časti nášho cestopisu vám predstavíme zopár múzei, ktoré sme osobne navštívili. Ako milovníci čokolády, bolo našim prvým cieľom – múzeum čokolády, o ktorom sme sa už vopred dozvedeli, že patrí medzi najlepšie svojho druhu vo svete. Nuž nechali sme sa zlákať. Múzeum sa nachádza na polostrove na rieke Rýn a pešo sa k nemu pohodlne dostanete z centra mesta, ak sa vyberiete po nábreží Rýna. Vstupné pre dospelého je 11,50 eur a dieťa od 6 rokov má lístok za 7,50 eur. Expozície sú rozdelené na históriu čokolády, a tiež na jej spracovanie. Čokoládové múzeum nadchne každého čokoholika a samozrejme nechýba ani ochutnávka tejto lahodnej pochúťky. Po sladkej prehliadke, sme sa presunuli len pár metrov cez cestu a navštívili sme múzeum horčice. Múzeum je vlastne silné slovo. Je to historický obchodík, kde môžete ochutnať rôzne druhy horčice a tiež vám tu pripravia klasickú kolínsku klobásku (wurth) s horčicou podľa vlastného výberu. Vstup je zdarma.

V tejto časti Kolína, v susedstve múzea Čokolády sa nachádza aj múzeum nemeckého športu a olympiády. Vstupné pre dospelého je 6 eur a pre dieťa 3 eur. I toto múzeum patrí medzi tie, ktoré by mal každý fanúšik športu navštíviť. Prehľadne sú spracované i expozície novodobých olympiád a ich najväčším hrdinom. My sme tu našli panel venovaný skvelému bežcovi Emilovi Zátopkovi aj  gymnastke Věre Čáslavskej.

Rímsko – germánske múzem

Keď sa chcete dozvedieť o histórií Kolína nad Rýnom čo najviac, určite navštívte impozantné Rímsko  – germánske múzeum, ktoré určite neprehliadnete. Je hneď pri kolínskej katedrále a už zvonku vás upútajú historické artefakty a staré vykopávky. Kolín nad Rýnom je totiž najstarším veľkým nemeckým mestom. Ešte pred našim letopočtom to bola osada germánskeho kmeňa Ubiov. V prvom storočí nášho letopočtu sa osada stala súčasťou rímskej provincie Germania Inferior a dostala meno Colonia. Viac sa dozviete priamo v múzeu. Vstupné pre dospelého je 6,50 eur a pre deti je 3,50 eur. Okrem zaujímavých expozícií sa tu pravidelne konajú rôzne tematické akcie. Pri našej návšteve sme sa napríklad mohli naučiť, ako si obliecť rímske tógy. Medzi najvzácnejšie artefakty múzea patrí hrob vojaka Poblicia, slúžiaceho v piatej légií. A určite vás očarí veľká Dionýzová mozaika (69 metrov štvorcových), pochádzajúca zo začiatku 2. storočia.

Kolínska voda

A nakoniec známa kolínska voda. O nej snáď počul každý. Namiešal ju v 18. storočí, Talian Giovanni Maria Farina a bol to prvá moderná a ľahká vôňa. Podľa originálnej receptúry sa vyrába už viac ako 300 rokov. Sídlo firmy Farina je v centre Kolína, neďaleko starej radnice. Kolínsku vodu 4711, zas vytvoril Wilhelm Mulhens. Pomenoval ju po čísle domu, kde si založil dielňu. V Súčasnosti je tu turistický obchod, kde si môžete kúpiť originálnu Kolínsku vodu 4711. Nájdete ho oproti kolínskej katedrále. Veľkým milovníkom tejto vody bol Napoleon. Polieval si ňou hlavu a ramená a vraj spotreboval až 4 fľaštičky denne.  Obľúbila si ju aj Katarína Veľká, Goethe a Richard Wagner. Dodnes je veľmi populárna a vyváža sa do 60 krajín sveta.

A čo v Kolíne musíte ochutnať ? Dozviete sa v našom poslednej 4. časti.

(em)

Zdroj: 
kosickespravy.sk