Hvízdajúca kačica

Juhoamerickú kačicu vlnkovanú môžu návštevníci zoologickej záhrady pozorovať vo výbehu plameniakov.

Pár týchto krásne sfarbených kačíc získala zoo od súkromného chovateľa z Českej republiky a v Košiciach sa ich chovajú prvý raz vo svojej histórii.

Kačica vlnkovaná sa vyskytuje v južnej časti Južnej Ameriky, od juhovýchodnej Brazílie cez Uruguaj a Argentínu po Čile. Obýva tiež Falklandské ostrovy. Je to druh, ktorý na zimu migruje do teplejších oblastí.

„Kačica vlnkovaná sa živí rôznymi časťami rastlín, vrátane vodných. V letných mesiacoch nepohrdne ani živočíšnou potravou - larvami, červami a menšími rybami. Na rozdiel od väčšiny druhov kačíc má kačica vlnkovaná pestré sfarbenie po celý rok, nielen v období rozmnožovania. Samec a samica tohto druhu sú sfarbené podobne, neexistuje žiadny výrazný pohlavný dimorfizmus (dvojtvárnosť). Latinský názov sibilatrix znamená "hvízdavá". Označuje tak typický zvuk samca. Samica sa na rozdiel od neho ozýva hlasitým trúbením,“ prezrádza zoologická záhrada. 

V prírode nepatrí kačica vlnkovaná k ohrozeným druhom. Napriek tomu čelí rôznym nebezpečenstvám, ako je lov alebo strata prirodzeného prostredia. Nebezpečenstvo pre ňu predstavuje aj introdukcia norka amerického, ktorý sa v tejto časti sveta prirodzene nevyskytoval.

(fek, zoo)

Zdroj: 
kosickespravy.sk