Do košického divadla prichádza „šialenstvo“

KOŠICE - Prvou premiérou divadla v roku 2013 bude v piatok 8. februára jedna z najúspešnejších českých divadelných hier posledných rokov, Príbehy obyčajného šialenstva Petra Zelenku.

Takmer presne do roka a do dňa sa do divadla vrátil aj režisér Michal Spišák, aby s činohrou naštudoval štvrtú komédiu v rade. Po megaúspešnej situačnej komédii Tom, Dick a Harry, úspešnej slovenskej klasike Mastný hrniec a kultovej českej komédii Tri v tom začala Spišák ešte v decembri spolu s hercami zarezávať nad textom, ktorý má za sebou aj úspešné filmové spracovanie. „Ja sa v Košiciach v zásade cítim veľmi dobre. Mám tu polovičku rodiny a aj každá moja doterajšia spolupráca s košickou činohrou bola veľmi príjemná a aj úspešná," vysvetľuje režisér dôvody, prečo prijal ponuku naštudovať aj štvrtý rok po sebe v Košiciach komédiu.

Ako dodal, na naštudovanie Zelenku dostal priamu ponuku. „Je to najúspešnejšia česká hra posledného desaťročia z hľadiska inscenovania v zahraničí a hrala sa už v mnohých divadlách. Hoci v čase vzniku, keď sa v hlavnej úlohe s Ivanom Trojanom stala legendárnou, reflektovala istú konkrétnu situáciu, ukazuje sa, že je napísaná tak, že má svoj všeobecný presah. Hoci mnohé veci sa do nej dostali až v procese skúšania," hovorí Spišák o Zelenkovej hre, ktorá je podľa neho plná zvláštneho, často až čierneho humoru. „Je to séria príbehov, séria rôznych dejových línií, ktoré zjednocuje hlavný hrdina, okolo ktorého sa všetko odohráva. Celé dianie je skryté v názve, nad obyčajným šialenstvom sa zamýšľame všetci, keď sa dostaneme do situácie, v ktorej si kladieme otázku, či sme sa náhodou nezbláznili. A práve s takýmito hraničnými situáciami sa Zelenkova hra pohráva v rôznych uhloch pohľadu rôznych postáv."

Podľa neho príbehy nie sú klasickou situačnou komédiou ako Tom, Dick a Harry, ani commediou dell'arte ako Tri v tom, ale je to komédia plná inteligentného humoru a sebairónie, často až na hranici cynizmu. Hoci Zelenka uviedol svoje príbehy aj v úspešnej filmovej podobe, Spišák sa neobáva, že by si aj tí, čo videli film, nenašli v divadelnej podobe niečo iné. „Priznám sa, že som film ešte nevidel. Ale tým, že vychádzal z úspešnej divadelnej predlohy, tak je divadelná podoba stále svojrázna. Už len tým, že v nej budú iní herci, ktorí si v hre nájdu svoje významy a svoje polohy," vysvetlil režisér.

Scénu pre košické naštudovanie pripravuje Štefan Hudák, kostýmy navrhla Eva Kleinová a v hlavnej úlohe Petra sa predstaví Michal Soltész.

(em)

 

Zdroj: 
kosickespravy.sk