Divadlá opäť zapĺňali sály

Festival divadiel strednej Európy, ktorý organizuje Občianske združenie Košické divadlo v spolupráci so Štátnym divadlom Košice, úspešne dopísal svoju ôsmu kapitolu. Divadelné predstavenia rôznych žánrov v podaní súborov zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska a Talianska prilákali do hľadísk, ale aj do centra Košíc takmer 4 000 divákov.

Som rád, že sa nám napriek chudobnejšiemu rozpočtu podarilo Košičanom ponúknuť opäť pestrú zmes divadelných produkcií. Boli medzi nimi aj také, ktoré na festival a aj do Košíc priniesli nové netradičné divadelné pohľady na rôzne témy. Návštevnosť potvrdzuje, že festival si vybudoval okruh svojich stálych divákov a som presvedčený, že si našiel aj nových. Verím, že sa s nimi budeme stretávať aj počas roka v košických divadlách,“ povedal po festivale jeho riaditeľ a predseda OZ Košické divadlo František Ténai.

Už tradične sa s veľkým úspechom stretli pouličné predstavenia pred Historickou budovou ŠD. Najmä poľský Teatr na walizkach svojou šou Sud smiechu zabodoval u festivalového publika. Od najmenších až po najväčších sa všetci vynikajúco zabávali na pravej pouličnej šou s prvkami klauniády aj cirkusového umenia. A  nielen zabávali, niektorí sa stali „obeťami“ hercov a  v  iektorých výstupoch si aktívne zahrali. „Vôbec som nečakala, že by sa mi tu dnes niečo také mohlo stať. Ale bolo to príjemné a  zábavné,“ priznala sa Iveta Čižmárová, ktorá si vyskúšala netradičnú jazdu na jednokolke. Ako dodala na festival sa už niekoľko rokov veľmi teší a ak jej to časovo vychádza tak navštevuje takmer všetky festivalové podujatia.

Vrcholom festivalu bolo predstavenie Traviata talianskej skupiny Artemis Danza. Záujem divákov bol taký veľký, že organizátori napokon ponúkli „live“ veľkoplošnú projekciu predstavenia pred Historickou budovou ŠD. A tak netradičné spracovanie známej opery v tanci sledovalo nielen viac ako 500 divákov priamo v sále, ale aj ďalšie desiatky ľudí

pred divadlom. Taliani nesklamali a ponúkli predstavenie, ktoré určite zaujalo nielen milovníkov tanca. „Niečo také som ešte nevidel. Bolo to fantastické. Ich práca s telom, ale aj to, ako dokázali do tanca pretaviť operný príbeh. Teším sa, že nám festival ponúkol možnosť vidieť takéto predstavenie. Možno už nič také nikdy neuvidím,“ priznal sa po predstavení Jozef Jarkovský.

Druhé pokračovanie napísalo počas festivalu aj spracovanie historickej drámy Karola Horáka Svedectvo krvi. Nad textom košického dramatika Karola Horáka o troch košických mučeníkoch počas festivalového týždňa pracovali herci, ale aj zbor košickej opery, pod vedením režiséra Petra Weincillera a výsledok svojho workshopu, prezentovali v Kostole Premonštrátov. Miesto ani dátum druhého pokračovania projektu vôbec nebolo náhodné. Práve na mieste, kde kostol stojí, sa 6. septembra 1619 odohrala tragédia troch mužov.

Ale zaplnené hľadiská nezaujali len spomínané predstavenia. Skvelé a netradičné „one man show“ odohrala aj Agata Kuciňska v Životoch sídliskových svätých či Roman Martinský v Hamletovi alebo náleze lebky. Rovnako zaujalo aj záverečné predstavenie festivalu Rok diabla poľského divadla Ad Spectatores, ktoré divákov usadilo na javisko historickej budovy a svoje predstavenie odohralo priamo v hľadisku divadla a na proscéniu. „Myslím si, že výborné boli všetky produkcie. Teším sa, že sa k festivalovým priestorom pridali ďalšie miesta v Košiciach, divadlo Thália, kde mali diváci možnosť vidieť Banskú slepotu dvoch maďarských divadiel či Kasárne/Kulturpark a Kostol Premonštrátov,“ dodáva Ténai.

Trochu problémov, našťastie až v posledný deň festivalu, narobilo počasie, keď sa kvôli silnej búrke nedohralo predstavenie Janko Hraško a iné hraškoviny v átriu Bábkového divadla. Diváci však o bábkové divadlo neprídu. Organizátori sa rozhodli uviesť v nedeľu 14. septembra 2014 v rovnakom čase, o 16:30 hod., v priestoroch Bábkového divadla, náhradné predstavenie.   

(sd)

Zdroj: 
kosickespravy.sk