Divadelný festival ukončí muzikálová horúčka v Amfiteátri

KOŠICE - Festival divadiel strednej Európy dobieha do cieľa. Aj piaty festivalový deň ponúka viac ako zaujímavý program, ktorý začne tvorivými dielňami, pokračuje Shakespearom v netradičnom šate a vyvrcholí muzikálovou horúčkou na košickom Amfiteátri. Ak ste ešte nechutnali z tohtoročnej divadelnej všehochuti, tak máte poslednú šancu.

Tak ako v predchádzajúcich dňoch aj počas festivalovej soboty bolo „vypredané“. Na svoje si prišli popoludní deti, ktorým divadlo Divadlo Maškrta ponúklo svoju dobrotu Maškrtníček. Rozžiarené oči tých najmenších a ich smiech a potlesk boli tou najväčšou odmenou nielen pre účinkujúcich. Zaplnila sa aj zrekonštruovaná Malá scéna ŠD počas reprízy nového titulu v repertoári činohry Siluet b mol.

 

A festivalový stan? Ten opäť praskal vo švíkoch. Niet sa čomu čudovať. Značka Geišberg má svoj cveng, ktorý bol tentokrát znásobený prítomnosťou otca a syna Geišbergovcov na jednom pódiu. Piate ročné obdobie, v ktorom syn Martin so svojou kapelou UMK zhudobnil verše otca Mariána, bolo zmesou kvalitnej hudby a toku slov, ktoré známy herec sústredil do svojej lyrickej novely Panta Rei a jeho syn zhudobnil do pesničiek, ktoré kolujú slovenským internetom.

 

„Zdá sa akoby to bolo len pred chvíľou, keď sme festival otvárali a už je to záver. Verím, že vydrží počasie, ktoré nám v tomto roku prialo a verím, že aj pri záverečných podujatiach budeme môcť hlásiť vypredané,“ hovorí riaditeľ festivalu František Ténai. Lebo práve „vypredané“ predstavenia sú tým najlepším dôkazom toho, že organizátori z OZ Košické divadlo a Štátneho divadla Košice naplnili zámer festivalu a divadlo dostali medzi ľudí. „Je to výborné podujatie, na ktoré sa tešíme dlho dopredu. Najmä večerné predstavenia vo festivalovom stane boli aj v tomto roku výborné. Je super, že sme mohli vidieť napríklad Krosneho či Geišbergovcov takmer priamo na ulici. A výborný je aj termín, lebo ešte nemáme školu a tak si to môžeme v pohode vychutnať. Škoda, že to končí,“ povedali pri festivalovom stane študenti  košickej technickej univerzity Peter a Jozef, ktorí videli väčšinu festivalových podujatí.

 

Ak chcete jedinečnú atmosféru festivalu prežiť na vlastnej koži, tak určite využite ponuku posledného festivalového dňa. O 15:00 hod. ju vo Festivalovom stane pri Urbanovej veži môžete dopriať aj svojim deťom, pre ktorých sú pripravené tvorivé dielne, ktoré budú úzko súvisieť s detskými predstaveniami v repertoári Štátneho divadla Košice. Deti si prídu na svoje a ani jedno neodíde bez odmeny. Tieto tvorivé dielne budú zároveň akousi detskou časťou projektu THEATRE ADDICT (Závislí na divadle), ktorý sa naplno rozbehne v závere septembra a ktorého cieľom je spojiť nadšencov divadla do komunity, ktorá si vzájomne sprostredkúva informácie o divadle formou osobnejšej „reklamy“, vzájomným odporúčaním domácich aj iných predstavení. „Zároveň chceme týchto ľudí spojiť pomocou najmodernejších komunikačných prostriedkov – cez sociálne siete,  web, blog či mobilnú aplikáciu,“ vysvetľuje František Ténai.

 

Program záverečného dňa bude pokračovať aj na ulici, nefalšovaným uličným divadlom. Túlavé divadlo z Trnavy privezie o 18:00 hod. pred Historickú budovu ŠD svoj viac ako netradičný pohľad na tragický príbeh veronských milencov Romea a Júlie, známych predovšetkým zo Shakespearovho originálu. Jakub Nvota a jeho hra Romeo, Júlia a vírus je na rozdiel od originálu komédiou, ktorá získala cenu „Zlatý gunár“ Akadémie humoru Slovenska na festivale Kremnické gagy 2010. Zaoberali ste sa už myšlienkou ako by vyzeral vzťah Rómea a Júlia – večných milencov - v súčasnom svete? Keď sa nad tým herci Túlavého divadla zamysleli a položili si otázku, či majú na stvárnenie týchto hrdinov ešte vek a keď si odpovedali záporne, hľadali vtipné riešenie, ako by sa týchto postáv mohli zmocniť. A vzniklo predstavenie, v ktorom spoznáme starnúceho herca Jožka, ktorý musí hrať miesto Rómea Dojku. Jeho postavu preberie mladší kolega, ktorému sa to Jožko snaží oplatiť v súboji ako Thybalt. Júliu hrá jediná herečka v súbore, ktorá si postavu vynúti a do toho všetkého je tu rodový tik Montekovcov,  ktorý situáciu komplikuje. Svoju úlohu zohrajú aj buchty, ktoré naozaj nepatria do talianskej kuchyne. Všetko s humorom a noblesou komediantov.

 

Festival vyvrcholí dvoma produkciami, ktoré začnú v rovnakom čase o 20:00 hod. Do priestorov TABAČKY Kulturfabrik zavíta Divadlo Continuo z českých Maloví so svojim projektom „Now?“.

Sme ešte schopní  povedať niečo autentické, alebo už môžeme len opakovať, kopírovať, strihať a lepiť? Sme schopní vziať na milosť zážitky, pocity, stavy, obrazy z našich snov, ktorým možno nerozumieme, ktoré nie sme schopní formulovať do slov, ale napriek tomu sú pravdivé, pretože sme ich zažili a zažívame? Pri príprave pouličného projektu NOW..? sa členovia Divadla Continuo rozhodli pracovať výhradne s bezprostrednými a osobnými pocitmi, zážitkami, snami a vnemami, nazbieranými počas obmedzeného času spoločnej práce a života. Počas tejto doby vznikla voľná štruktúra, v ktorej je veľké miesto pre improvizáciu a prácu s podnetmi z konkrétneho miesta a času, v ktorom sa predstavenie odohrá. Rozhlasové správy, novinové články, všeobecne prijaté “pravdy”, o ktorých sa nepremýšľa a nehovorí, ale aj udalosti a témy, o ktorých sa hovorí neustále; sny i zážitky z posledných dní jednotlivých členov súboru - to všetko sa je materiálom pre vznik inscenácie. Ktoré témy nájde v priamom prenose v Košiciach?

 

Hoci sú septembrové večery pomerne chladné, v ožívajúcom košickom Amfiteátri bude od 20:00 hod. horúco. Známy režisér a choreograf Ján Durovčík privezie do Košíc Horúčku muzikálovej noci. Chcete počuť Listen z muzikálu Dreamgirls v podaní Nely Pociskovej? Alebo kultové Zbohom, buď, lipová lyžka z legendárneho Na skle maľované v podaní Janka Slezáka? Či Čakám ťa láska z elánovského Ôsmeho svetadielu v podaní Martina Vyskočila? Či ďalšie legendárne melódie zo svetových a slovenských muzikálov v podaní hviezd slovenskej muzikálovej scény. Potom by ste sa určite mali prísť „zohriať“ do Amfiteátra.       

 

(sd)

Zdroj: 
kosickespravy.sk