Čo vás čaká po prílete do Izraela

KOŠICE – Tajomný Izrael je pre Slovákov bližšie ako kedykoľvek predtým. Vďaka priamemu leteckému spojeniu z Košíc do Tel Avivu s leteckou spoločnosťou Wizzair je už blízky východ dostupný skutočne každému.

Do Izraelu sme si zaleteli v polovici novembra a samotný let trval 3 hodiny a 20 minút. Spiatočné letenky nás vyšli na cca 70 eur, a v cene bola už aj väčšia príručná batožina. Od 29. októbra, totiž už môže mať batožina maximálne 55 x 40 X 23 cm a 10 kíl. Do takéhoto kufríka sa v pohode na pár dní zbalíte.

Zneistili nás informácie o tom, že na letisku Bena Guriona v Tel Avive, nás čakajú prísne bezpečnostné kontroly a budeme musieť absolvovať dôkladný rozhovor s colníkmi. Angličtinu totiž dobre neovládame a samozrejme ani hebrejčinu. Rusky sa tiež dohovoríme len slabšie. Napriek naším obavám, bola kontrola na letisku jednoduchá, rýchla a priateľská. Najprv sme si však vystali radu k samotnému pasovému okienku. Colníkovi sme odovzdali pas a povedali: „Sorry, I do not speak English. I am Turist,“

Colníkovi to stačilo, povedal O.K a vypísal nám víza. Tie už nedávajú priamo do pasu, ale osobitne vám ich dajú na kartičke, ktorú však nesmiete stratiť. Cestou do príletovej haly, nám ešte raz skontrolovali pasy a niektorým spolucestujúcim, námatkovo prezreli aj kufre. V príletovej hale sme ešte priamo na letisku, vyšli eskalátormi na druhé poschodie. Tam nás navigovali tabule k autobusovým nastupištiam a taxíkom. Náš plán, bol ísť do Jeruzalema, ktorý je od letiska vzdialený okolo 50 kilometrov.

Pohodlne autobusmi do Jeruzalemu aj do Tel Avivu

Priamo z letiska k centrálnej autobusovej stanici v Jeruzaleme ide autobus číslo 485 bez prestupov. Cesta nám trvala 45 minút a lístok stál 16 šekelov (cca 4 eura). Kupuje sa priamo u vodiča. V Jeruzaleme sa už pohodlne dostanete kvalitnou mestskou dopravou na miesto, ktoré chcete. K historickému Starému Jeruzalemu ide z autobusovej stanice, električka č. 1 a lístok stojí 5,90 šekelov. Jednoducho si ho kúpite v automate – stačí len navoliť angličtinu a pochopíte. Z Jeruzalema do Tel Avivu sme cestovali pohodlným autobusom č. 405, taktiež za 16 šekelov a cesta trvala hodinku. V každom medzimestskom autobuse je Wifi. Tento autobus odchádza z centrálnej stanice v Jeruzaleme a prichádza na centrálnu stanicu v Tel Avive.

Spiatočný let

Aj spiatočný let bol bez problémový. Odporúčajú prísť na letisko už 3 hodiny pred odletom, vraj kvôli ešte väčším bezpečnostným kontrolám. My sme to síce dodržali, ale zbytočne sme na letisku boli tak skoro. Opäť sme odlietali z terminálu 3. Je pravdou, že tentokrát od nás vyžadovali odpovede na zopár bezpečnostných otázok. Ale ani to nie je problém. Povedali sme, že sme zo Slovenska a tak na počítači navolili slovenskú verziu otázok. Tie boli typu: Máte so sebou zbraň, drogy ...?  Ešte nás odfotili, skontrolovali pasy, kufre a už sme len počkali na náš let.
 

(em)

Zdroj: 
kosickespravy.sk