Čakanie na chorvátskych hraniciach sa skráti

BRUSEL – Onedlho vypukne dovolenková sezóna a kvôli novému nariadeniu Európskej únie, hrozí, že na hraniciach s Chorvátskom a Slovinskom, si „vystoja“ návštevníci dlhé rady.

Podľa nového nariadenia Európskej únie sa  od 7. apríla, opäť zaviedli pasové kontroly na vonkajšej schengenskej hranici. Od tej doby čakacie doby na pasovej kontrole spôsobujú cestujúcim medzi Slovinskom a Chorvátskom aj niekoľkohodinové zdržanie. Možnosť zrýchlenia kontrol preto predsedovia vlád Slovinska a Chorvátska riešili s európskymi inštitúciami. V Bruseli sa stretli s predsedom Európskej komisie, Jeanom-Claudeom Junckerom a predsedom Európskej rady, Donaldom Tuskom.

 „Komisia na margo stretnutia oznámila, že v rámci zrýchlenia umožní, aby boli na hraničných priechodoch zavedené cielené kontroly v prípadoch, keď čakacia doba prekročí 15 minút. Slovinská strana bude môcť tieto pravidlá implementovať okamžite,“ uviedol po stretnutí slovinský premiér Miro Cerar.

Cestujúci sa tiež už niekoľko týždňov sťažujú aj na dlhé čakacie doby a rady na najväčšom chorvátskom letisku v Záhrebe.

Podľa denníka Večernji List trvá pasová kontrola na letisku príliš dlho, pričom letisko ani nezabezpečuje dostatočný počet pracovníkov, ktorí by kontroly zrýchlili.

Záhrebské letisko vysvetľuje, že väčší počet policajtov môže dodať len ministerstvo vnútra, v ktorých kompetencii sú aj hraničné a pasové kontroly.

„Predstavitelia záhrebského letiska sa so zástupcami Ministerstva vnútra stretli už niekoľkokrát, pričom sme sa dohodli o navýšení počtov policajných dôstojníkov, najmä v súvislosti s blížiacou sa letnou sezónou,“ uviedli pre Večernji List zástupcovia letiska.

Chorvátsko 27. júna tohto roku získa úplný prístup do Schengenského informačného systému, čo by podľa Európskej komisie mohlo kontroly ešte viac skrátiť. Zmiernenie hraničných kontrol podporujú medzi inými aj Slovenská a Česká republika. Ministri vnútra oboch krajín sa na svojom stretnutí začiatkom mája dohodli, že na najbližšom rokovaní ministrov vnútra EÚ prednesú návrh na zmeny v kontrolách na príjazdových hraniciach do Chorvátska. Rokovanie je naplánované na druhú polovicu mája.

Chorvátsko stále patrí medzi najnavštevovanejšie destinácie pre turistov z oboch krajín. V minulej sezóne navštívilo krajinu podľa Chorvátskej rady pre cestovný ruch (HTZ) 731 tisíc Čechov a 411 tisíc Slovákov.

(em, spracované podľa Euroactiv)

 

Zdroj: 
kosickespravy.sk