Botanickú záhradu rozžiaria svetielkujúce rastliny

Botanická záhrada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) organizuje v spolupráci s Košickým občianskym klubom – Kassai Polgári Klub výstavu pod názvom Magické svetielkujúce rastliny.

Záštitu nad podujatím prevzal generálny konzul Maďarska v Košiciach Attila Haraszti. Výstava magických a svetielkujúcich rastlín sa uskutoční vôbec po prvýkrát na Slovensku a začne 19. októbra v priestoroch Botanickej záhrady UPJŠ.

„V prírode je niekoľko druhov organizmov, ktoré prirodzene žiaria - svetielkujú, napríklad niektoré baktérie, huby, hmyz či medúzy. Žiaľ, takúto schopnosť prirodzeného svetielkovania nemajú rastliny. Ak teda chceme, aby rastliny svetielkovali, tak okrem možnosti náročných genetických manipulácií (ktoré aj tak prinášajú len malý efekt a rastliny by museli spĺňať prísne kritériá pre manipuláciu) musíme rastliny vhodným spôsobom upraviť, pričom sa neovplyvňuje genetická výbava rastliny. Existujú na to špeciálne produkty a jedným z takýchto produktov je flAVATAR – čarovné kvety, chránený ochrannou známkou. Vďaka tomuto produktu, ktorým budú vystavené rastliny ošetrené, budeme môcť vidieť tieto rastliny svetielkovať na našej výstave,” uviedol riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ Pavol Mártonfi.

Ošetrená črepníková rastlina alebo aj rezaný kvet, ktoré boli bežným spôsobom osvetlené, sa v tme rozžiaria a svetielkujú zelenou, modrou, červenou alebo bielou farbou. Podľa intenzity a dĺžky osvetlenia môžu ošetrené rastliny svetielkovať aj 30 minút. Keď svetlo zoslabne, je potrebné rastliny opäť nabiť na slnku alebo pod umelým osvetlením. Látka používajúca sa na ošetrenie rastlín je neškodná voči životnému prostrediu, ale nie je jedlá.

Výstava magických svetielkujúcich rastlín je prvou výstavou, ktorá sa uskutoční v zmodernizovanom skleníku doposiaľ využívanom len na pestovateľské účely. Ten má do budúcna slúžiť ako smart zóna pre edukačné výstavné zámery organizované v botanickej záhrade.

„Naša veľká vďaka patrí spoločnosti U. S. Steel Košice, ktorá prispela na zabezpečenie základného, najpotrebnejšieho zázemia. Vonkajšia rekonštrukcia je iba prvým krokom k zaisteniu smart priestoru a veríme, že sa nájdu aj ďalšie finančné prostriedky nevyhnutné na dokončenie daného zámeru,“ dodal riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ Pavol Mártonfi.

Svetielkujúce rastliny v tmavých priestoroch si môžu záujemcovia pozrieť od 19. do 28. októbra od 9. do 16.hodiny na Mánesovej 23. Okrem spomínaného podujatia čakajú na návštevníkov aj ďalšie stále expozície tropických a subtropických rastlín v skleníkoch Botanickej záhrady.

(fek, lba)

Zdroj: 
kosickespravy.sk