Automat na básne v Kulturparku

Automat na básne, Poeziomat, ponúka možnosť preskúmať bohatosť a rozmanitosť hovoreného slova na vzorke dvadsiatich básní od českých a slovenských básnikov.

Ešte nikdy ste nevideli automat na poéziu? Tak teraz máte jedinečnú možnosť, pretože práve dorazil do Košíc.

„Prichádza k nám z Prahy a počas svojej cesty Slovenskom sa zastavil napríklad aj na festivale Pohoda,“ hovorí Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice, o najnovšom projekte.

Svoje miesto si našiel v areáli košického Kulturparku, na Kukučínovej ulici, pred pobočkou LitPark. Pravdepodobne ide o celosvetovú raritu.

„Zámerom je upriamiť pozornosť verejnosti na poéziu práve autorsky recitovanou poéziou a obohatiť priestor okolo nás. Samozrejme, a to v neposlednom rade, má nám všetkým pripomenúť skvelých česko-slovenských poetov,“ dodáva Iveta Hurná.

Automat ponúka na výber básne známych básnikov ako J.H.Krchovského, Petra Hrušku, Jáchyma Topola aj Petra Milčáka, Mily Haugovej či Márie Ferenčuhovej.

„Prostredníctvom svojich básní na vás však môžu prehovoriť aj tí, ktorí žiaľ už medzi nami nie sú, Egon Bondy a Ivan Martin Jirous. Underground tak môže znieť práve tu a práve teraz v tomto parku,“ prezrádza Iveta Hurná.

Ak sa rozhodnete prísť a Poeziomat vyskúšať, určite ho neminiete. Má tvar rúry. Pri troche fantázie môže pripomínať periskop ponorky kapitána Nema z Verneho románu a tým mladším, možno veľké načúvatko Macha a Šebestovej.

Stačí si vybrať jedného z autorov, stlačiť prislúchajúci štartovací gombík a už len počúvať.

Česko-slovenský Poeziomat vytvorilo České centrum ako jedno z podujatí pripomínajúcich výročie vzniku Československa.

"V Kulturparku je všetkým k dispozícii až do 31. augusta 2018.  Navyše v LitParku máme k spomínanému výročiu výstavu Československá štátnosť 1918-2018, ktorá je venovaná spoločnému štátu Čechov a Slovákov. Tak sa určite zastavte popozerať a popočúvať,“ pozýva Iveta Hurná.

Knižnici bola výstava a Poeziomat zapožičané Českým centrom v Bratislave.

(fek, eka)

Zdroj: 
kosickespravy.sk