Anjelské hlasy v dóme

Rovnako ako pred rokom, aj tentoraz festival Šengenský poludník 2017 uzavrie mimoriadny koncerta. V pondelok 17. júla sa o 19:00 v Dóme sv. Alžbety v Košiciach predstaví popredný americký chlapčenský zbor Pacific Boychoir Academy, viackrát ocenený aj prestížnou cenou Grammy Award. 

Zbor vznikol v 1998 v Oaklande. Vychováva približne 170 chlapcov – zboristov 4. až 8. ročníkov základných škôl. Je to jediná Severoamerická akadémia spevu, ktorá týmto spôsobom vzdeláva mladých mužov v odbore zborového spevu. Zbor často účinkuje po boku slávnej San Francisco Philharmony, s ktorou v rokoch 2004 a 2010 získal Grammy za najlepší klasický album.

Zbor účinkoval s mnohými slávnymi osobnosťami stelesami ako American Bach Soloists, Brazílskynárodný symfonický orchester, Moskovský komorný orchester a i. Pacific Boychoir pravidelne v letnom období vyráža na turné počas ktorých sa v ostatných rokoch predstavil na mnohých výnimočných miestach ako Bazilika sv.Petra v Ríme, Národné centrum orientálnych umení v Šanghaji, Grahamstown Opera v Južnej Afrike, Notre Dame v Paríži, Medzinárodný dom hudby v Moskve, či v Svetová sále hudby v Pekingu. Zbor je známy aj z amerických televíznych obrazoviek, spieva prislávnostných prezidentských ceremoniáloch a vzácnych návštevách a milióny divákov okúzlil svojim účinkovaním v populárnej speváckej šou „America ´s Got Talent. Na čele zboru stojí dirigent Andrew Brown.

(sd)

 

 

Zdroj: 
kosickespravy.sk