Ako to bolo naozaj s náhrdelníkom Márie Antoinetty ? Dozviete sa na divadelnom festivale

KOŠICE – Festival divadiel strednej Európy začal včera a ihneď nasadil vysokú latku. Poliaci ale i rožňavské herci dokázali, že sú skvelými umelcami a návštevníci si prišli na svoje. Dnes sa milovníci divadelného umenia, opäť majú na čo tešiť.

Divadelný maratón  pokračuje vytrvalým tempom aj dnes. O 17. hodine ho v Technik Café na Hlavnej ulici otvorí ďalšie sprievodné podujatie festivalu, vernisáž výstavy Džubox a večer umenia a dizajnu venovaný pamiatke nedávno zosnulého Jozefa Haščáka v Technik Café na Hlavnej ulici.

           

Tí, ktorých fascinuje história francúzskeho kráľovského dvora, si prídu na svoje o 18. hodine pred Historickou budovou ŠD. Môžu však aj ostať prekvapení, keď sa dozvedia ako to v skutočnosti bolo s náhrdelníkom Márie Antoinetty, čo sa dialo na večierkoch v Malom Trianone a kto rozpútal veľkú francúzsku revolúciu. Nitrianske divadlo Le Mon v svojej inscenácii Marionetta určite neponúkne tradičný pohľad na toľkokrát spracovanú tému. Predstavenie vtipne opisuje život poslednej francúzskej kráľovnej, ktorú v hre okrem trojice herečiek občas stvárňuje bábka (marionetka) v mixe pouličného divadlo s prvkami muzikálu, rozprávky, bábkoherectva, drámy, krimi, komédie a zabaví celú rodinu.          

           

Historický exkurz bude pokračovať v českých dejinách. O 19,45 rozohrá Moravské divadlo z Olomouca na Hlavnom pódiu pri Immaculate výpravnú monumentálnu ságu z úsvitu českých dejín v podobe rockového eposu o láske a milosrdenstve v známom príbehu o Markéte Lazarovej.

 

Druhý festivalový deň uzavrie o 22. hodine vo Festivalovom stane pri Urbanovej veži lahôdka pre milovníkov komorného divadla, ale aj klavírnej hudby v podobe hry talianskeho autora Alessandra Baricao  Novecento – Legenda o pianistovi. Do Košíc s ňou prichádza bratislavské Divadlo v podpalubí v podaní bratislavského Divadla v podpalubí. Strhujúci, neobyčajný a krásny príbeh geniálneho klaviristu, ktorý po celý život neopustil palubu zaoceánskej lode, je plný živej hudby podaní Vladislava Šarišského a Kamila Mikulčíka.  

 

(em)

Zdroj: 
kosickespravy.sk